مجله

کدام ظروف پلاستیکی را نباید به هیچ عنوان در مایکروفر قرار دهیم؟+معرفی ظروف نامناسب

مایکروفرها و ظرف های مناسب آن

مایکروفر‌ها از جمله وسایل ‌و ابزارهای برقی پرطرفداری هستند که امروزه در بیشتر خانه‌ ها وجود دارند و بیشتر برای پخت شیرینی، کیک، غذا و حتی برای گرم کردن از آنها استفاده می ‌شود. استفاده از این نوع دستگاه ‌ها و دستگاه‌ های مشابه بسیار رواج پیدا کرده و امروزه به دلیل استقبال زیادی که این وسایل دارند، می ‌توان این نوع دستگاه‌ ها را در طرح و شکل ‌های متنوع در بازار پیدا کرد. در این مطلب می ‌خواهیم بدانیم که ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر‌ها دارای چه خصوصیاتی هستند و چرا نباید از آنها استفاده کرد.

ظروف پلاستیکی

اگر احیانا از ظروف پلاستیکی برای گرم کردن غذاها در داخل ماکروفر استفاده کنید، امکان دارد بروز و ایجاد سرطان در بدن بیشتر شود؛ چون حرارتی که به این ظروف برخورد می ‌کند، موجب می ‌شود ساختار شیمیایی این ظروف دچار تغییر و تحول شده، مواد سمی موجود در آن آزاد شده و وارد مواد غذایی شود. ظرف ‌های پلاستیکی مانند: ظرف ‌های شیر، ماست و… در برابر دما و حرارت بالا دوامی نداشته و بوی بسیار بدی از آنها بروز می کند.

ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر ظرف ‌هایی هستند که تحمل حرارت بالا را ندارند. باید از ظرف ‌هایی استفاده شود که بتوانند حداقل دمای ۱۲۰ درجه را تحمل کنند و فقط در مایکروفر بتوان آنها را در این دما قرار داد. در موقعیت ‌های گریل امکان دارد که این ظروف شعله گرفته و دچار آتش سوزی شوند و طبق گفته متخصصین تغذیه ظرف ‌های مناسب مایکروفر باید توانایی عبور اشعه را دارا باشد تا این اشعه بتواند به مواد غذایی نفوذ پیدا کند.

ظروف پلاستیکی که نباید در مایکروفر قرار داد

برخی از انواع پلاستیک ‌ها وجود دارند که اگر در برابر گرما یا سرما قرار بگیرند، نوعی ماده سمی که سرطان زا است را  از خود آزاد می‌کنند که در زمان انجام عملیات ‌های شیمیایی مانند گرم کردن و حرارت دادن به درون مواد غذایی منتقل می ‌شود. به طور مثال اگر روی ظرف ‌های پلاستیکی عدد ۷ حک شده باشد؛ یعنی دارای بیس فنول بوده و در اندازه و مقدار زیاد می ‌تواند برای انسان خطرناک باشد. همچنین باعث ایجاد چاقی، بیماری ‌های مزمن و تغییر تحول در غدد شده که از ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر محسوب می شوند.

اگر در روی ظروف پلاستیکی عدد ۳ درج شده باشد؛ یعنی دارای فتالا و بعضی از ترکیبات شیمیایی است که نوعی نرم کننده بوده و برای بدن ضرر دارد. ظروف پلاستیکی که دارای شماره ۴ و از جنس PVC ( پلی وینیل کلراید) است و یا ظروفی که شماره ۶ در آن درج شده و با جنس PS ( پلی استایرن ) هستند را هم نباید برای گرم کردن غذا استفاده کرد؛ زیرا از ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر هستند. امروزه بیشتر افراد از دستگاه مایکروفر در منزل خود استفاده می کنند و از ضررها و آسیب های استفاده از پلاستیک نامناسب در مایکروفر خبر ندارند. از هر نوع ظروف پلاستیکی برای گرم کردن غذا استفاده می کنند که همین موجب خارج شدن مواد شیمیایی درون ظرف شده و انتقال آن به مواد غذایی را بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید: با 7 مورد از معایب ظروف یکبار مصرف گیاهی آشنا شوید

ظروف نامناسب برای استفاده در مایکروفر

با توجه به توضیحاتی که داده شد، ظروف پلاستیکی معمولی و حتی فلزی که روکش ‌های فلزی و یا همان فویل ‌های آلومینیومی دارند هم موجب می ‌شود که اشعه مایکروفر انعکاس داشته باشد و از جمله ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر به شمار بیایند. از دیگر ظروف نامناسب برای استفاده در مایکروفر عبارت اند از:

ظرف ‌های مخصوص و فلزکاری شده

اگر ظرف ‌هایی دارید که فانتزی هستند و روی این ظروف فلزکاری و آبکاری است، برای گرم کردن غذا در دستگاه مایکروفر مناسب نیستند، حتی اگر بخش کوچکی از آنها دارای فلزکاری یا طلاکاری باشد. زیرا احتمال آتش سوزی در دستگاه وجود دارد و می توان به جای آن از ظرف ‌های شیشه‌ ای استفاده کرد.

ظروف ملامین

این جنس از ظروف می ‌توانند امواج را به خوبی به خود جذب کنند و بسیار داغ شده و حتی امکان دارد ذوب شوند. در بعضی از مواقع ممکن است، سیاه شوند و از ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر به شمار می ‌آیند.

فویل ‌های آلومینیومی

استفاده از هر نوع فلز در داخل مایکروفر ممنوع است. حتی اگر غذاها در فویل ‌های آلومینیومی پیچیده شده باشد را هم نباید در این دستگاه ‌ها گذاشت و از ظرف ‌های سربی و کریستالی هم نباید داخل دستگاه مایکروفر استفاده کرد.

ظروف سرامیکی

در این ظرف ‌ها، لعاب به کار رفته و مقداری هم فلز دارند؛ پس جز ظرف ‌های فلزی محسوب می ‌شوند و مناسب مایکروفر نیستند. اما نوع دیگری از ظرف ‌های سرامیکی هستند که با لعابی تهیه می ‌شوند که فلز نداشته و می ‌توان در دستگاه مایکروفر از آنها استفاده کرد.

لیوان مسافرتی

ماگ ها و لیوان هایی که از جنس استیل هستند از گرم شدن قهوه و چای درون خود جلوگیری می کنند و امکان دارد به مایکروفر هم آسیب وارد کنند. ولی اگر این ماگ ها از جنس پلاستیک باشند، باید به نوشته و عددهای زیر آن توجه کرد که برای استفاده در مایکروفر مناسب باشند و مطمئن شد که از جمله ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر به شمار می آیند.

ظرف ‌های پلاستیکی مخصوص

برای اینکه بتوانید غذاهای خود را در مایکروفر گرم کنید، باید از ظرف ‌های پلاستیکی مخصوص آن استفاده کنید. امروزه ظرف ‌های یکبار مصرف هم وجود دارند که می ‌توان در مایکروفر قرار داد؛ ولی باید قبل از مصرف از مناسب بودن آن مطمئن شد. برای اینکه خاصیت غذا، زمان گرم شدن حفظ شود باید از روکش ‌های پلاستیکی مخصوص این ظروف ها استفاده کرد. البته باید توجه کرد که این روکش ها با مواد غذایی تماسی پیدا نکنند باید درب ظرف در زمان گرم شدن حتما به خوبی بسته شده باشد.

کلام پایانی

با توضیحاتی که در مورد ظروف پلاستیکی نامناسب مایکروفر داده شد، باید برای حفظ سلامت دستگاه و خود فرد تلاش شود و از ظروف پلاستیکی که مخصوص مایکروفر است، استفاده شود و روی این ظرف برچسب خورده باشد. بهتر است هر ظرف پلاستیکی و یکبار مصرف را درون این دستگاه ‌ها قرار ندهید؛ زیرا احتمال بروز خطر و آسیب به سلامت بدن و دستگاه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *