مجله

جنس گالن بنزین چیست؟ + مشخصات و انواع

در این مقاله قصد داریم به انواع جنس گالن بنزین بپردازیم. چه در محل کار یا در سوله شما در خانه، بنزین و روغن باید به درستی ذخیره شوند تا از نشت پرهزینه یا انفجارهای مضر جلوگیری شود. به ویژه پلاستیک های پتروشیمی در نگهداری ایمن مواد شیمیایی فرار مانند بنزین موثر هستند. اما قبل از پرداختن به مزایای استفاده از پلاستیک های نفتی برای ذخیره سازی گاز و نفت، ضروری است که بدانیم مقررات ذخیره سازی باید همیشه رعایت شود. عدم پیروی از آنها می تواند باعث یک حادثه جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود.

مقررات ذخیره سازی گاز و نفت

در بخش های بعدی مقاله به انواع جنس گالن بنزین می پردازیم. اما از آنجایی که بنزین بیشتر از نفت در خانوارها ذخیره می شود، قوانین متعددی دارد. در مورد بنزین، مهم‌ترین چیز این است که مطمئن شوید در ظرفی نگهداری می‌شود که نشتی نداشته باشد – تمیز کردن بنزین باید توسط یک متخصص مجاز انجام شود و هزینه‌ها می‌تواند بسیار زیاد باشد. برای بنزین، این مقررات را دنبال کنید:

 • آن را حداقل 50 فوت دور از هر نوع منبع احتراق، مانند چراغ های راهنما یا هر چیزی که ممکن است گرما، جرقه یا شعله ایجاد کند، نگهداری کنید.
 • بنزین را در یک قوطی یا گالن تایید شده ذخیره کنید. ظرف را به طور کامل پر نکنید زیرا باید فضایی برای انبساط بگذارید. در ظرف را محکم ببندید و با احتیاط دسته آن را بگیرید.
 • بنزین را در داخل خانه یا وسیله نقلیه خود ذخیره نکنید. در عوض، آن را در یک گاراژ یا سوله جدا با تهویه مناسب، روی زمین و دور از کودکان نگهداری کنید. اگر کف زمین بتنی است، یک تکه تخته سه لا قرار دهید و قوطی را روی آن قرار دهید.
 • در دمای اتاق به دور از بخاری، کوره و نور مستقیم خورشید نگهداری شود.
 • در صورت نگهداری طولانی مدت (شش ماه تا یک سال)، یک تثبیت کننده سوخت اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: ظروف بسته بندی مواد غذایی چه مشخصاتی دارند؟

مزایای پلاستیک های پتروشیمی برای ذخیره سازی گاز و نفت

یکی از انواع جنس گالن بنزین، گالن های تولید شده توسط شرکت پتروشیمی است. درواقع یکی از بزرگترین نگرانی ها و عوامل خطر مرتبط با ذخیره سازی بنزین، بخارات تولید شده توسط گاز است که بسیار قابل اشتعال است. برای روغن، بزرگترین خطر نشت است. پلاستیک های پتروشیمی و نفتی به رفع این نگرانی های عمده کمک می کنند. یک پلاستیک محکم مانند پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) معمولاً برای ساخت قوطی‌ ها و بشکه‌ های گاز پلاستیکی استفاده می‌ شود، زیرا محتویات آن را عایق می‌کند و از گاز در برابر گرمای محیط محافظت می‌کند. همچنین برای جلوگیری از آلودگی آنتی باکتریال است و در برابر زنگ زدگی مقاوم است، به این معنی که هیچ چیز از بخش های زنگ زده نشت نمی کند.

طراحی منحصر به فرد بشکه های نفت و گاز

طراحی منحصر به فرد در انواع جنس گالن بنزین قابل توجه است. بسیاری از بشکه های نفت و گاز مدرن، پلاستیک و فولاد را در ساخت و ساز “دو جداره” ترکیب می کنند. پلاستیک های پتروشیمی لایه داخلی را تشکیل می دهند تا آن را در برابر مایعات محکم نگه دارند و به خوبی عایق شوند در حالی که فولاد لایه بیرونی را تشکیل می دهد تا از نشت جلوگیری و به حفظ فشار داخلی کمک کند. آنها با هم کمک می کنند بنزین و روغن شما را برای استفاده ایمن نگه دارید و در مواقع نیاز آماده کنید.

اهمیت نگهداری بنزین در گالن های پلاستیکی

بسته بندی پلاستیکی به عنوان یک پایه اصلی در بسیاری از صنایع تبدیل شده است. ظروف پلاستیکی اغلب جایگزین مناسبی برای ظروف شیشه ای و فلزی هستند، ظروف پلاستیکی سبک وزن، با دوام، مقاوم در برابر شکستن و در بسیاری موارد از نظر هزینه مواد و هزینه حمل و نقل ارزان تر هستند.

انواع جنس گالن بنزین

در این بخش به انواع جنس گالن بنزین می پردازیم.

 • گالن فلزی

یکی از انواع گالن ها که میتوانید از آن برای نگهداری و حمل بنزین در مسافرت استفاده نمایید، گالن های مسافرتی فلزی هستند. این گالن ها در انواع مختلفی تولید میشوند و دارای رنگ ها و مدل های گوناگونی هستند. این نوع گالن ها ظاهری کشیده دارند و درب آن ها در قسمت بالای آن است. گالن های فلزی برای نگهداری آب و بنزین مناسب هستند. اما دقت داشته باشید از آنجایی که بنزین یک ماده اشتعال پذیر است نگهداری از آن در گالن های فلزی ایمن تر است. از طرفی احتمال نشست یا شکستگی گالن های فلزی بسیار پایین است. بنابراین این گالن ها برای نگهداری و حمل بنزین گزینه مناسب تری هستند. جالب است بدانید روی گالن های فلزی یک علامت ضربدری فرو رفته وجود دارد که علامت هشدار است.

 • گالن پلاستیکی

گالن های پلاستیکی یکی دیگر از انواع جنس گالن بنزین هستند. این گالن ها گزینه مناسبی برای نگهداری بنزین در منزل و حمل آن در مسافرت هستند. زیرا گالن های پلاستیکی از وزن پایینی برخودار هستند و حمل و نگهداری آن ها کار آسانی است. جالب است بدانید گالن های پلاستیکی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آن ها را نسبت به سایر گالن ها متمایز کرده است. این ویژگی ها عبارت اند از:

 • برای تولید آن ها از بهترین مواد اولیه استفاده میشود.
 • از لوازم جانبی با کیفیت در آن استفاده میشود. مانند شیر و شلنگ و غیره.
 • این گالن ها در دو مدل تاشو و ساده تولید میشوند.
 • دارای رنگ ها و طرح ها و حجم های گوناگونی هستند.
 • تولید گالن های سوپاپ دار برای تخلیه آسان بنزین و آب
 • گالن های ضد انفجار

آخرین و بهترین انواع جنس گالن بنزین، گالن های ضد انفجار هستند. گالن های فلزی که برای حمل بنزین مناسب هستند وصرفا به این منظور طراحی و تولید شده اند، گالن های ضدانفجار میگویند. این گالن ها برای نگهداری سوخت ماشین های آفرود و طبیعیت گردی مورد استفاده قرار میگیرد. لایه داخلی این گالن ها از پلاستیک و لایه خارجی آنها از فولاد ساخته شده است. این ترکیب کمک میکند که بنزین به بهترین شکل نگهداری و حفظ شود.

 

سخن آخر

مطالب فوق صرفا به منظور افزایش آگاهی شما از نحوه نگهداری بنزین طراحی شده است. امید است از این مطالب لذت برده باشید و از آن برای ایمنی بخشی به منزل و ماشین خود استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *