مجله

بطری جار و موارد کاربرد آن در صنعت

در این مقاله می خواهیم به کاربرد بطری جار در صنعت و سایر مصارف خانگی و غیر خانگی بپردازیم. ممکن است برخی از شما با این نوع بطری آشنایی داشته باشید و برخی دیگر آشنایی نداشته باشید. به هرحال فرقی ندارد چرا که ما در اینجا به طور کامل به معرفی این بطری و کاربرد آن می پردازیم. چرا که بطری ها یکی از کاربردی ترین وسایل در صنعت هستند و حتی در منازل و فعالیت های غیر صنعتی نیز کاربرد بسیار زیادی دارند که پرداختن به آن خالی از لطف نیست. در واقع شما عزیزان می توانید به طور روزمره مشاهده گر کاربرد بطری در صنایع غذایی، دارویی، مواد شیمیایی، و غیره باشید و همین امر خود دلیل قاطعی برای پرداختن به این موضوع است. اگرهم در نقش تولید کننده هستید و قصد خرید این بطری را به صورت عمده دارید که به هیچ وجه این مطالب را از دست ندهید و تا انتها با ما باشید:

بطری جار چیست؟

طبیعتا لازم است پیش از آنکه به کاربرد بطری جار بپردازیم ابتدا با خود بطری جار آشنا شویم. شاید برایتان جالب باشد که به بطری های مخصوص بسته بندی مربا، عسل، ترشی و غیره بطری جار می گویند. این ظروف بسیار سفت و سخت بوده و دارای درب های باز برای راحتی استفاده از مواد غذایی درون آن است. بطری های جار عموما از جنس شیشه یا پلاستیک بوده و در رنگ ها و طرح های متفاوتی تولید و به دست مشتریان می رسند. بنابراین میتوان گفت از بطری های جار در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته می شود بنابراین تولید آن نیز از حساسیت بالایی برخوردار است. از طرفی بطری های جار دارای انواع مختلفی هستند که در بخش بعدی مقاله بدان پرداخته می شود. پس اگر مایل هستید مطالب را تا انتها مطالعه کنید:

انواع بطری جار

در بخش بعدی مقاله به کاربرد بطری جار می پردازیم. پیش از آن لازم است با انوع بطری جار و استفاده آن آشنا شویم. بطری های جار در دو دسته شیشه ای و پلاستیکی تولید می شوند. بنابراین انواع و کاربرد آن ها نیز متفاوت است:

  1. بطری جار پلاستیکی

بطری های جار پلاستیکی یا همان پت پلاستیکی ظروفی هستند که در شکل ها و طرح های مختلف تولید میشوند که در این بخش به برخی از آن ها اشاره میکنیم: ظروف پلاستیکی عسل، ظروف پلاستیکی ادویه، ظروف پت ترشیحات، ظروف پت برای رب گوجه فرنگی، ظروف پت برای مربا، ظروف پت برای دارو، ظروف پت برای عطاری ها، ظروف پت برای روغن. این ظروف به صورت عمده توسط کارخانه های مربوطه تولید میشوند.

ویژگی های بطری جار پلاستیکی

  • از کاربرد بطری جار پلاستیکی میتوان به بحث دوام آن اشاره کرد. بطری های پلاستیکی برخلاف بطری های شیشه ای از دوام بالاتری برخوردار هستند که خب این مسئله بسیار مهم و کاربردی است.
  • بازیافت بطری های پلاستیکی کار بسیار آسان و کاربردی است.
  • رنگ این بطری های کاملا شفاف است و میتوان از ن برای کاربرای کارهای مختلف استفاده کرد.
  • قیمت بطری های جار نسبت به بطری های شیشه ای ارزان تر است.
  • به راحتی میتوان بطری های جار پلاستیکی را مهروموم کرد.
  1. بطری جار شیشه ای

بطری های جار شیشه ای نیز در انواع ابعاد و شکل های مختلفی تولید می شوند. اما جالب است بدانید بطری های جار یک لیتری نسبت به سایر بطری ها فروش و کاربرد بیشتری دارد. این بطری ها در دو نوع ساده و فانتزی تولدی می شوند. بطری های جار شیشه ای برای کنسرو کردن مواد غذایی بسیار کاربردی هستند. بطری های جار شیشه ای در حجم های 350، 700،1500 و 2300 سی سی تولید می شوند.

از بطری های جار شیشه ای برای چه موادی استفاده میشود؟

از کاربرد بطری جار شیشه ای میتوان به صنعت تولید مربا، ترشی، گوجه فرنگی، مارمالاد، عسل، زیتون و غیره اشاره کرد.

ویژگی های بطری جار شیشه ای

از ویژگی های بطری شیشه ای میتوان به سالم بودن این بطری ها اشاره کرد. در واقع بطری های شیشه ای نسبت به مواد شیمیایی و عوامل خارجی و داخلی بسیار مقاوم هستند و واکنش شیمیایی از خود نشان نمی دهند. از این رو مواد غذایی درون این بطری ها بسیار سالم تر از مواد غذایی درون بطری های پلاستیکی هستند. از طرفی مواد غذایی که درون بطری های جار شیشه ای قرار دارند ماندگاری بیشتری دارند.

معایب بطری جار شیشه ای

حال که با کاربرد بطری جار شیشه ای آشنا شدید بهتر است بابرخی معایب آن نیز آشنا شوید. اگر چه بطری جار شیشه ای انتخاب بهتری برای نگهداری مواد غذایی است اما این محصول دارای معایبی نیز هست. مثلا اینکه بطری شیشه ای بسیار حساس است و ممکن است با کوچکترین اتفاقی دچار آسیب و شکستگی شود. با این اتفاق ممکن است شما مواد غذایی خود را از دست بدهید و متضرر شوید. از طرفی بطری های شیشه ای دارای وزن بالایی نسبت به بطری های پلاستیکی هستند بنابراین حمل و نقل آن ها نیز کار دشوار تری است. پس نمی توان به طور کلی یک نوع بطری را بهترین و یک نوع بطری را بدترین دانست. هر کدام از بطری های جار دارای ویژگی های خاص خود هستند که هر کسی بسته به شرایط خود می تواند آن را تهیه کند.

کاربرد بطری جار

اگرچه تا اینجا به طور کامل با کاربرد بطری جار آشنا شدیم ولی یک جمع بندی کلی از این مسئله خالی از لطف نیست. بطری های جار استوانه ای یکی از مستحکم ترین انواع بطری ها هستند. در بین انواع بطری ها، نوع دایره ای از همه مستحکم تر بوده و بطری استوانه ای در درجه دوم قرار دارد. بطری های مستطیلی و باقی شکل های هندسی در درجه های بعدی قرار دارند. از زمان های گذشته بطری های جار توسط مصری ها ساخته می شدند. امروزه نیز این بطری های به شکل شفاف و کدر تولید و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. به طوری که چرخ صنعت تولید مواد غذایی بدون وجود این بطری ها نمی چرخد، بنابراین این محصول از کاربرد و اهمیت بالایی برخوردار است.

سخن آخر

امیدواریم از مطالب این مقاله در زمینه کاربرد بطری جار لذت برده باشید. ما تمام تلاش خود را کردیم این محصول را با زبانی ساده و رسا به شما عزیزان معرفی کنیم در بطن متن به کاربرد آن نیز پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *