مجله

مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و ظروف پلاستیکی / کدامیک بهتر است؟

مشخصات ظروف آلومینیومی نسبت به دیگر ظروف یک بار مصرف

همان طور که اکثر افراد می ‌دانند، انواع مختلفی از ظروف یکبار مصرف در زندگی ‌های روزمره امروزی دارای جایگاه خاصی هستند. خیلی از افراد به دلیل مشغله ‌های فراوان و کمبود زمان بیشتر افراد از این ظروف استفاده می کنند؛ زیرا دیگر نیاز به شستشو نیست. مزیت ‌های دیگری که این ظروف دارند باعث شده استفاده از این ظروف روز به روز افزایش پیدا کند. انواع مختلفی از ظروف یکبار مصرف وجود دارد که کاربردها و ویژگی ‌های خاصی دارند که در این مطلب می خواهیم به مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی بپردازیم.

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و کاربردهای آن

یکی از مدل ‌های ظروف یکبار مصرف که در بازارها وجود دارد و می ‌توان گفت از جمله ظروف‌ های سالم یکبار مصرف هم محسوب می ‌شود، ظروف آلومینیومی است. این ظروف آلومینیومی را از آلیاژ‌هایی مانند: آلومینیوم فویل، قرقره آلومینیومی و آلومینیوم تولید می کنند، دارای وزن بسیار سبکی هستند و کمترین آلودگی شیمیایی را دارا هستند. به دلیل مقاومت زیادی که در مقابل حرارت روغن، فر و چربی ‌های غذا دارند باعث شده این ظروف در پخت و پز ظروف مناسب ‌تری باشند.

ظرف ‌های آلومینیومی دمای ۲۰ تا 38۰درجه را می ‌توانند، تحمل کنند و در مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی باید گفت به دلیل امکان بازیافت این ظرف ‌ها و برگشت دادن آن به چرخه مصرف با محیط زیست سازگار هستند و سلامت افراد جامعه را هم به خطر نمی ‌اندازند. از کاربردهای ظروف آلومینیومی یکبار مصرف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف خانگی

این ظروف یکبار مصرف در استفاده‌ های خانگی مثل پیک نیک ‌ها و مهمانی ‌ها بسیار کاربردی و مناسب هستند.

سرو غذا

کاربرد دیگر این ظروف در کترینگ ‌ها، فست فود ها و رستوران‌ ها است که معمولا برای سرو کردن غذاهای سرد و گرم مورد استفاده قرار می گیرد.

پخت و پز

می ‌توان از بعضی از ظرف ‌های یکبار مصرف در پخت و پز در دستگاه‌ های مایکروفر و فر استفاده کرد. این از کاربردهای مهم این ظروف است.

نگهداری مواد غذایی

از این ظروف آلومینیومی در حفظ مواد غذایی در فریزر و یخچال هم استفاده می ‌شود که بسیار مناسب هستند.

ظروف پلاستیکی یکبار مصرف

از نوع دیگر ظروف یکبار مصرف می ‌توان به ظروف پلاستیکی اشاره کرد که بسیار مصرف آنها رایج است. از ارزان ‌ترین ظروفی هستند که در مهمانی ‌ها و جشن ‌ها مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا هماهنگ کردن آنها با تم دکوراسیون مهمانی ‌ها بسیار راحت و ساده است. این ظروف از موادی مانند پروپیلن (PP)، فوم PET، EPS و پلی استایرن در تولید آنها استفاده می شود که هر کدام از این مواد دارای ویژگی ‌هایی است که می ‌تواند در انتخاب این ظروف موثر باشد.

این ظروف نسبت به دیگر ظرف ‌های یکبار مصرف دارای قیمت مناسب و کمتری است. البته مصرف مداوم و بالای آن برای محیط زیست و سلامتی انسان آسیب رسان خواهد بود و نمی ‌توان از این ظروف در نگهداری غذا و نوشیدنی ‌هایی که دمای بالا دارند، استفاده کرد. در مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی می ‌توان گفت ظروف پلاستیکی دارای معایبی است که ثابت می کند، برای استفاده انتخاب مناسبی نیستند.

مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی

برای اینکه بتوان محیط زیست را حفظ و از آن مراقبت کرد، باید از ظروف یکبار مصرفی استفاده شود که قابل بازیافت باشد. در این خصوص ظروف آلومینیومی یکی از انتخاب های مناسب برای استفاده کردن و نگهداری نوشیدنی ‌ها و مواد غذایی به شمار می آید. این ظروف وزن سبکی دارند و بسیار مقاوم و قابل حمل و جابه جایی هستند. در مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی باید گفت ظروف آلومینیومی دارای عایق حرارتی بسیار مناسب و خوبی بوده که دمای نوشیدنی و غذا را به درستی حفظ می کنند.

پس برای استفاده کردن در مسافرت ‌های طولانی و یا تفریح و پیک نیک می توانند انتخاب بسیار مناسبی باشند. یکی از نکات مهمی که این ظروف دارند، قابل بازیافت بودن است و برای محیط زیست ضرری نداشته و البته مفید هم هستند. اگر از این نوع ظروف یکبار مصرف استفاده شود، می ‌تواند جایگزین مناسبی برای ظروف پلاستیکی غیر بازیافتی باشد که برای محیط زیست مضر بوده و آلاینده ‌هایی را هم تولید می کند که برای سلامتی مضر است. مهم ترین روش کاهش تولید زباله و حفظ محیط زیست استفاده کردن از ظروف آلومینیومی است که هم می ‌توان به سلامتی اهمیت داد و هم به فکر سلامت محیط زیست بود.

بیشتر بخوانید: با انواع ظروف یکبار مصرف آشنا شوید + مزایا و کاربردها

مشخصات متمایز کننده ظروف آلومینیومی یکبار مصرف

در مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی این ویژگی را می ‌توان ذکر کرد که در زمان تماس پیدا کردن با مواد غذایی دچار تغییر ساختاری و واکنش‌ های شیمیایی نمی ‌شوند و مثل ظروف یکبار مصرف پلاستیکی منجر به بروز سرطان هم نمی ‌شوند. طبق توصیه ‌های پزشکان باید استفاده از محصولات پلاستیکی را به حداقل رساند؛ ولی ظروف آلومینیومی به دلیل ویژگی ‌های متمایز کننده ای که دارد در مورد سلامتی انسان دارای جایگاه خاصی است و افراد با آرامش کامل می ‌توانند از این نوع ظروف استفاده کنند.

بعد از مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی باید گفت که از مزیت‌ هایی که ظروف آلومینیومی دارند و بسیار مورد توجه هستند، همان واکنش نشان ندادن در برابر تماس با غذاهای سرد و گرم است و همین طور سلامت مواد غذایی را از نظر آلوده شدن حفاظت می کند. از مزیت دیگری که می ‌توان به آن اشاره کرد این است که طعم غذاها را حفظ کرده و مزه واقعی غذا مشخص است. این خاصیت برای بیشتر افراد از اولویت ‌هایی است که موجب انتخاب این ظروف به شمار می ‌رود.

توانایی استفاده کردن از این ظروف در مایکروفر‌ها از ویژگی ‌های دیگر این ظروف است که استفاده از آن را افزایش داده است و همین طور قابل بازیافت بودن ظروف آلومینیومی باعث شده به راحتی از آنها استفاده کرد.

کلام پایانی

با توضیحاتی که در مورد ظروف پلاستیکی و آلومینیومی داده شد، می ‌توان به راحتی به مقایسه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و پلاستیکی پرداخت. به دلیل مزیت ‌های زیاد استفاده از ظروف آلومینیومی باعث شده بیشتر کسب و کارها از این نوع ظروف برای صرف غذا و نوشیدنی ‌ها استفاده کنند و بهترین ظروف برای استفاده باشند. در مورد این که کدام ظروف برای استفاده بهتر است نسبت به توضیحاتی که داده شد، ظروف آلومینیومی بهترین گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *