مجله

انواع مختلف فرز cnc

انواع مختلف فرز cnc

فرز دستگاهی است که نوک آن همچون مته می‌باشد. این دستگاه در دور‌های بالا و به صورت دورانی سریع به لایه برداری ازمواد مختلف می‌پردازد. انواع مختلف فرز cnc بر روی فلز و چوب عملیات مختلفی انجام می‌دهد. از این دستگاه میتوان برای برش شیشه و انواع مختلف پلاستیک نیز استفاده کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از انواع مختلف فرز cnc برای کار‌های سنتی و صنایع دستی نیز استفاده می‌شود. منبت کاری، حکاکی بر روی سنگ، طراحی میز،کابینت و … با استفاده از انواع مختلف فرز cnc به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود.

میثم دارو پلاست

بیشتر بخوانید: بطری سم

فرز سنتر عمودی

فرز سنتر عمودی یکی از انواع مختلف فرز cnc می‌باشد. در فرز سنتر عمودی محور دستگاه به صورت قائم است. منظور از قائم بودن محور دستگاه این است که محور بر میز کار عمود است. در کار‌هایی از قبیل پیشانی تراشی از فرز سنتر عمودی استفاده می‌شود. از آنجاییکه کله‌گی این دستگاه در محوری قابل انحراف قرار دارد.

میتوان از آن برای فرز کاری سطح شیبدار نیز استفاده کرد. استفاده از فرز سنتر عمودی مزایای بسیار زیادی دارد. قدرت مانور دهی بالا از مزایای منحصر به فرد این دستگاه است. همچنین ابزار‌های جانبی برای این دستگاه، نسبت به سایر دستگاه‌ها قیمت ارزان‌تری دارد. این دستگاه با داشتن راندمان بالا به انجام وظایف خود می‌پردازد.

فرز سنتر افقی

فرز سنتر افقی نیز یکی از انواع مختلف خدمات CNC چهار محور است. در فرز سنتر افقی محور و میز کار به صورت طولی، عرضی و قائم حرکت می‌کنند. فرز سنتر افقی خود به دو دسته ساده و یونیورسال تقسیم بندی می‌شود. این دو مدل از فرز سنتر افقی در حرکت میز کار متفاوت می‌باشند.

به عنوان مثال در فرز سنتر افقی یونیورسال میز کار حرکت چرخشی به دور محور قائم دارد. منظور از این حرکت این است که میز کار در جهت موازی و عمود بر محور حرکت می‌کند. همچنین این وسیله قادر می‌باشد که در هر زاویه دلخواه نسبت به محور حرکت داشته باشد. از این وسیله در تراش سطح فلزات، ایجاد شیار‌های مستقیم و مارپیچ و همچنین فرم تراشی و رنده تراشی استفاده می‌شود.

فرز سنتر افقی

فرز‌های cnc سری VMC

نام دیگر دستگاه‌های فرز cnc عمودی، VMC است.  سری VMC باید بر روی زمین نصب شوند و عملیات فرز کاری را با 2.5، 3 یا حتی تعداد محور‌های بیش‌تری انجام دهد. از این دستگاه برای ساخت قطعات و قالب‌ها با دقت بالا و توانایی تکرار بسیار استفاده می‌شود. در دستگاه فرز‌های cnc سری VMC، مواد و متریال مورد نیاز بر روی میز قرار می‌گیرد و وسایل براده برداری به صورت کاملا عمودی بر اسپیندل قرار می‌گیرند.

این دستگاه مزایای بسیار زیادی دارد و میتوان از آن برای تولید ماشین آلات با دقت بالا استفاده شود. همچنین این محصول امکان تولید انبوه را برای شما فراهم می‌کند. تجهیزات صنایعی از قبیل هوا فضا، نساجی، الکترونیکی، صنایع دستی، ساخت قالب و … توسط فرز‌های cnc سری VMC تولید می‌شوند. از این وسیله برای تولید قطعاتی که شکل پیچیده‌ای دارند، بسیار استفاده می‌شود.

فرز‌های cnc از نوع bed

این دستگاه‌ها به دلیل متفاوت بودن در ساختارشان، از ماشین سنتر‌های عمودی کاملا متفاوت می‌باشند. سطح مقطع فرز‌های cnc از نوع bed نسبت به دستگاه‌ها عرض مقطع بسیار کمی دارد. همین موضوع سبب ریخته‌گری متفاوت در این دستگاه شده است. فرز‌های خدمات cnc سه محور از نوع bed نسبت به سایر ماشین‌های فرزکاری، قیمت پایین‌تری دارند. عرض مقطع کم و وزن پایین این دستگاه سبب شده است که از آن در ماشین کاری‌های سبک با وزن کم و ابعاد کوچک استفاده شود. البته این دستگاه ایراداتی نظیر لرزش و عدم دقت بالا در ماشین کاری‌های سنگین نیز دیده می‌شود. سایر قسمت‌های این دستگاه تفاوتی با انواع دیگر ماشین‌های فرزکاری ندارد.

فرزهای cnc از نوع bed

فرز‌های سنتر افقی

فرز‌های سنتر افقی که اصطلاحا به آن‌ها horizontal machining center گفته می‌شود. یکی از انواع فرز‌های سنتر افقی می‌باشند. محور Z یا اسپیندل در این دستگاه‌ها به صورت افقی و موازی می‌باشد. در این دستگاه محور Z موازی با سطح زمین قرار دارد و سایر محور‌ها عمود بر Z قرار دارند. به عبارت دیگر در این دستگاه محور Y عمود بر سطح زمین و محور X عمود بر محور Z قرار گرفته است. این نوع از دستگاه‌ها در قسمت‌های افقی قابل چرخش هستند و نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا می‌کنند. محور‌های کمکی در فرز‌های نتر افقی حول محور اصلی دستگاه می‌چرخد.

مطلب پیشنهادی: کاربرد و انواع بطری اشانتیون

فرز سنتر دروازه‌ای

نام دیگر فرز سنتر دروازه‌ای double column machining center می‌باشد. این نوع از ماشین‌های سنتر از حالت C frame خارج و به حالت دروازه‌ای تبدیل می‌شوند. در فرز سنتر دروازه‌ای محورZ  بر روی دو ستون حرکت می‌کند. ابعاد ماشین کاری بیش‌تر با این دستگاه‌ها امکان پذیر است. فرز سنتر‌های دروازه‌ای مانند سایر ماشین‌های فرزکاری به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود. درباره انواع پلی اتیلن بخوانید.

فرز سنتر دروازه ای

بیشتر بخوانید: بطری دارویی

نتیجه گیری

انواع مختلف فرز cnc وجود دارد که هرکداماز آن‌ها وظایف خاص خود را دارا می‌باشند. اگر برای کارگاه و مرکز صنعتی خود به دستگاه فرز سی ان سی نیاز دارید، باید به کاربرد‌های دستگاه توجه کنید تا متوجه شوید که این دستگاه می‌تواند نیاز‌های شما را برآورده کند یا خیر. به عنوان مثال شما باید مشخص کنید که سی ان سی عمودی احتیاج دارید یا سی ان سی افقی گزینه بهتری برایتان است. دستگاه cnc افقی قیمت کم‌تری نسبت به cnc عمودی دارد.

بنابراین این دستگاه برای پروژه‌های کوتاه مدت مناسب است. در صورتیکه سی ان سی عمودی برای پروژه‌های سنگین بهتر است. در این مقاله سعی کردیم نکاتی را در مورد انواع مختلف فرز cnc بیان کنیم. امیدواریم که با استفاده از این مقاله اطلاعات مناسبی را در مورد انواع مختلف فرز cnc کسب کرده باشید. ما در مجموعه میثم دارو پلاست انواع مختلفی از فرز cnc را در اختیار مشتریان عزیز می‌گذاریم.

مطلب پیشنهادی: تفاوت خدمات CNC سه محور و چهار محور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *