مجله

مکانیزم و نحوه کارکرد دستگاه پلمپ درب بطری چگونه است؟ + انواع

در این مقاله قصد داریم به انواع دستگاه پلمپ درب بطری بپردازیم. وقتی صحبت از عملیات بسته بندی، به ویژه توزیع مواد در ظرف می شود، جدا از پر کردن، یک مرحله ضروری وجود دارد، این روند درب گذاری است. هدف از این مرحله محافظت از محصول داخل ظرف در برابر آلودگی، نشت یا دستکاری است. بنابراین، چگونه فرآیند دربندی را به شیوه ای دقیق و کارآمد انجام می دهید؟ اینجاست که یک ماشین دربندی وارد عمل می شود. با پیشرفت فناوری های بسته بندی، ماشین های درب دار برای نیازهای مختلف تنوع زیادی دارند. در این مقاله، برخی از محبوب  ‌ترین انواع ماشین‌های دربندی را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند بهترین راه مناسب را برای پروژه‌ های بسته‌ بندی خود پیدا کنید. بیا شروع کنیم!

دستگاه پلمپ درب بطری چیست؟

پیش از پرداختن به انواع دستگاه پلمپ درب بطری لازم است ابتدا دستگاه پلمپ درب بطری را شرح دهیم. پس از فرآیند پر کردن، از یک دستگاه دربندی که به عنوان کلاهک نیز شناخته می شود، استفاده می شود. این تجهیزات بسته بندی مهر و موم محکمی را برای ظروف پر شده فراهم می کند. برای آب بندی ظرف از درپوش یا سایر درب ها از انواع و مواد مختلف استفاده می کند. این امر امنیت و یکپارچگی محصول نهایی را تضمین می کند. ماشین های دربندی می توانند دستگاه های مستقلی برای عملیات در مقیاس کوچک باشند. آنها همچنین می توانند در یک خط بسته بندی موجود برای دوره های تولید بزرگ ادغام شوند. این ماشین آلات همه کاره ابزارهای بسته بندی ضروری در صنایع دارویی، غذایی، نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی و شیمیایی هستند.

انواع مختلف درب برای ظروف

در بخش بعدی به انواع دستگاه پلمپ درب بطری می پردازیم. اما ماشین های دربندی اغلب می توانند انواع خاص یا چند نوع بسته بندی ظروف را انجام دهند. این درب ها را می توان با توجه به محصول بسته بندی و ظرف مورد استفاده به انواع مختلفی طبقه بندی کرد. قبل از پرداختن به انواع ماشین های دربندی، بیایید نگاهی به رایج ترین بسته ها بیندازیم.

 

Screw-On Cap Flip Top Cap Disc Top Cap
Flip Spout Cap Child-Resistant Cap Tamper-Evident Cap
Push-Pull Cap Spray Cap Pump Cap
Trigger Cap Twist Top Cap ROPP Cap
Crown Cap Cork Dropper Cap

 

بیشتر بخوانید: جنس گالن بنزین چیست؟ + مشخصات و انواع

3 نوع ماشین دربندی (بر اساس درجات اتوماسیون)

ساده ترین راه برای طبقه بندی ماشین ها بر اساس سطوح اتوماسیون آنها است. بنابراین، در اینجا ما انواع دستگاه پلمپ درب بطری داریم:

  • ماشین های دربندی دستی

ماشین های دربندی دستی دارای طراحی ساده و فشرده هستند. آنها تقریباً شبیه ابزارهای دستی برقی برای آب بندی ظروف هستند. برخی از مدل ها می توانند تنظیمات گشتاور را برای کنترل سفتی کلاهک ها تنظیم کنند. این دستگاه به یک اپراتور نیاز دارد تا یک درپوش را بر روی یک ظرف قرار دهد و درپوش را نگه دارد تا عملیات دربندی کامل شود. کلاهک‌های دستی را می‌توان برای نگهداری درپوش‌ها در اندازه‌ها و انواع مختلف طراحی کرد. با این حال، این ماشین ها فقط برای تولیدات کم حجم مناسب هستند. در حالی که ماشین های دربندی دستی به کار و زمان بیشتری نیاز دارند، آنها راه حل های بسته بندی مقرون به صرفه ای برای استارتاپ ها یا مشاغل خانگی هستند.

  • ماشین های دربندی نیمه اتوماتیک

کلاهک های نیمه اتوماتیک یکی دیگر از انواع دستگاه پلمپ درب بطری است.این کلاهک معمولا از دو مرحله برای تکمیل عملیات آب بندی تشکیل شده اند. آنها به صورت دستی قرار دادن درپوش و ظرف و سفت کردن خودکار درپوش هستند. این کارایی و دقت درپوش را در مقایسه با کلاهک های دستی افزایش می دهد. دستگاه های دربندی نیمه اتوماتیک یک گزینه کاربردی برای عملیات بسته بندی در مقیاس کوچک تا متوسط ​​هستند. ماشین های دربندی نیمه اتوماتیک ممکن است مکانیسم های دربندی متفاوتی داشته باشند. برخی شامل چرخ های چرخان هستند، در حالی که برخی دارای سر چاک هستند. علاوه بر تنظیم گشتاور، بیشتر درپوش های نیمه اتوماتیک دارای دو حالت کار هستند: دستی و خودکار. هنگام انتخاب حالت دستی، از یک سوئیچ پایی برای کنترل فرآیند دربندی استفاده می شود.

  • ماشین های دربندی خودکار

ماشین های دربندی اتوماتیک از مهم ترین انواع دستگاه پلمپ درب بطری هستند. این ماشین ها نیازی به دخالت دستی در فرآیند دربندی ندارند. آنها به چندین سیستم خودکار مجهز هستند. این سیستم ها وظیفه تغذیه و قرار دادن کلاهک، تنظیم گشتاور، دربندی و حمل کانتینر را بر عهده دارند. کلاهک های اتوماتیک با سرعت بالایی کار می کنند و برای دستیابی به تولید بالا در کل کارایی بالایی دارند. همچنین انواع مختلفی از دستگاه های درب اتوماتیک در آن وجود دارد. هر کدام ممکن است از روش‌های مختلف دربندی استفاده کنند، مانند دربندی اسپیندل، دربندی ضربه‌ای، دربندی چاک و دربندی ROPP. علاوه بر این، درپوش های اتوماتیک می توانند با تجهیزات بسته بندی فعلی شما یکپارچه شوند یا مستقیماً به یک خط تولید اضافه شوند.

 

3 نوع ماشین دربندی (بر اساس تنظیمات عملیاتی)

  • ماشین آلات دربندی داخلی

از انواع دستگاه پلمپ درب بطری میتوان به ماشین آلات درب بندی داخلی اشاره کرد. ماشین‌های دربندی داخلی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که درپوش‌ها را به صورت خطی روی ظروف اعمال کنند. این ماشین ها از یک تسمه نقاله یا تسمه دستگیره جانبی برای انتقال ظروف در جهت مستقیم تشکیل شده اند. تسمه ها نقش کلیدی در هدایت کانتینر از طریق ناحیه درپوش دارند. کلاهک های دوکی و درپوش های گیره ای از ماشین های دربندی داخلی رایج هستند. آنها معمولاً از گشتاور یا فشار برای سفت کردن درپوش ها استفاده می کنند. این ماشین ها قادر به جابجایی درپوش ها و ظروف مختلف با سرعت بالا هستند. علاوه بر این، درپوش‌های درون خطی را می‌توان با دستگاه‌های پرکننده و آب‌بندی ترکیب کرد تا فرآیند بسته‌بندی شما را ساده‌تر کند.

  • ماشین آلات درپوش دوار

ماشین ها درپوش دوار نیز یکی دیگر از انواع دستگاه پلمپ درب بطری هستند. این کلاهک‌های چاک، ماشین‌های درپوش چرخشی معمولی هستند. آنها اغلب مجهز به یک چرخ ستاره یا برجک برای انجام وظایف انتقال و دربندی در یک حرکت چرخشی هستند. در یک ماشین درپوش دوار، ظروف در اطراف محیط چرخ ستاره یا برجک قرار می گیرند. چاک های دو منظوره را می گیرند و درپوش ها را روی ظروف قرار می دهند و با استفاده از گشتاور مناسب آنها را سفت می کنند. ماشین های درپوش روتاری نیز درپوش های پرسرعت و تمام اتوماتیک هستند. آنها کنترل بسیار دقیقی را بر روی قرار دادن کلاهک و اعمال گشتاور ارائه می دهند. این ماشین ها گزینه های عالی برای افزایش بهره وری و تضمین کیفیت بسته بندی هستند.

  • ماشین آلات پرکن و دربندی مونوبلوک

زمانی که در مورد دستگاه های اتوماتیک پرکن مایعات صحبت می کردیم به این نوع دستگاه اشاره شد. اصطلاح “مونوبلوک” به ادغام دو یا چند عملکرد در یک فریم اشاره دارد. یک دستگاه پرکننده و دربندی مونوبلوک معمولاً دارای یک چرخ ستاره ای برای هدایت ظروف در طی فرآیندهای پر کردن و دربندی است. اغلب بر روی روش درپوش چاک کار می کند و عملکرد سریع و قابل اعتماد را تضمین می کند.

سخن آخر

همانطور که می بینید، انواع دستگاه پلمپ درب بطری وجود دارد. هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. امیدواریم این وبلاگ بتواند شما را به دانش لازم در مورد انتخاب دستگاه درپوش مناسب مجهز کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *