مجله

با انواع دستگاه های ساخت بطری پلاستیکی آشنا شوید

در این مقاله می خواهیم به انواع دستگاه ساخت بطری بپردازیم. در واقع دستگاه بادکن بطری در انواع مختلفی وجود دارد که برای ساخت و تولید انواع بطری ها در سایز ها و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در همین راستا ما تصمیم گرفتیم ابتدا دستگاه های بادکن بطری را معرفی کنیم و در نهایت دستگاه های مخصوص بازیافت و تولید بطری های پلاستیکی را نیز شرح دهیم. بطری های پلاستیکی به طور کلی از 4 ماده پلاستیکی PVC،PE، PC و PET ساخته می شوندکه پر مصرف ترین این مواد pet است. از این رو ما در این مقاله به دستگاه تولید این نوع ماده پلاستیکی و انواع آن اشاره می کنیم، پس اگر مایل هستید تا انتها با ما باشید.

دستگاه بادکن بطری PET چیست؟

در این بخش به انواع دستگاه ساخت بطری می پردازیم. دستگاه بادکن بطری PET قطعه ای از تجهیزات است که به طور ویژه برای بادکن ذرات پلاستیکی PET (پلی اتیلن ترفتالات) در بطری های پلاستیکی با اشکال مختلف استفاده می شود. در زیر برخی از دانش های اولیه در مورد دستگاه بادکن بطری PET آمده است:

 1. اصل کار:

اصل کار دستگاه بادکن بطری PET این است که ذرات PET از قبل گرم شده و پلاستیکی شده را به داخل قالب می دمد، هوای پرفشار را اعمال می کند تا ذرات PET را از ته قالب خارج کند و به دیواره قالب بچسبد. بطری را شکل دهید و سپس خنک و جامد شوید. و در نهایت محصول نهایی را از قالب خارج کنید.

 1. انواع دستگاه ساخت بطری (pet):

دستگاه های بادکن بطری PET معمولا به دو دسته تقسیم می شوند: دستگاه های بادکن بطری PET نیمه اتوماتیک و دستگاه های بادکن بطری PET تمام اتوماتیک. فرآیند کار دستگاه بادکن بطری PET نیمه اتوماتیک نیاز به کنترل دستی و تولید دارد. از مزایای آن قیمت پایین و مصرف کم انرژی است و عیب آن خروجی کم است که به طور کلی بین 800-1600 بطری در ساعت است. دستگاه بادکن بطری PET کاملاً اتوماتیک می تواند عملیات خودکار را انجام دهد و عملکرد آن توسط PLC بدون کنترل عملیات دستی کنترل می شود. از مزایای آن می توان به خروجی بالاتر، کاهش هزینه های نیروی کار و عملکرد پایدار اشاره کرد. عیب این است که قیمت بالاتر از دستگاه بادکن بطری PET نیمه اتوماتیک و مصرف انرژی نسبتاً بالا است. خروجی آن از 1500 تا 16000 بطری در ساعت متغیر است.

 1. انواع دستگاه ساخت بطری در ظرفیت و اندازه های مختلف:

ظرفیت و اندازه دستگاه های بادکن بطری PET بسته به اندازه بطری هایی که باید تولید شوند متفاوت است. ماشین های کوچکتر برای تولید بطری در حجم کم مناسب هستند، در حالی که ماشین های بزرگتر برای تولید بطری در حجم زیاد مناسب هستند. اندازه بطری های معمولی از چند میلی لیتر تا چند لیتر متغیر است.

 1. درجه اتوماسیون:

ماشین های بادکن بطری PET می توانند سطوح مختلفی از عملکردهای اتوماسیون را داشته باشند. برخی از ماشین‌ها دارای عملکردهایی مانند تغذیه خودکار، پیش گرمایش خودکار، تعویض خودکار قالب و جمع‌آوری خودکار بطری هستند که در نتیجه راندمان تولید را بهبود می‌بخشد و بار کاری اپراتور را کاهش می‌دهد.

 1. ایمنی و پایداری:

ماشین‌های بادکن بطری PET باید به وسایل ایمنی قابل اعتماد، مانند پوشش‌ های محافظ، دکمه ‌های توقف اضطراری و درب‌های ایمنی مجهز شوند تا از ایمنی اپراتورها و تجهیزات اطمینان حاصل شود. ثبات یکی دیگر از عوامل کلیدی است. برای عملکرد طولانی مدت و مداوم، یک دستگاه پایدار می تواند راندمان تولید بالا را حفظ کرده و تعداد خرابی ها و تعمیرات را کاهش دهد.

 1. مواد ساخت انواع دستگاه ساخت بطری:

اجزای اصلی ماشین‌های بادکن بطری PET معمولاً از مواد فولادی آلیاژی با کیفیت بالا ساخته می‌شوند تا استحکام کافی و مقاومت در برابر سایش را فراهم کنند. در عین حال، برخی از قطعات روی دستگاه ممکن است از فولاد ضد زنگ یا مواد مقاوم در برابر اسید و قلیایی ساخته شوند تا با واکنش شیمیایی و خوردگی پلاستیک PET در طول فرآیند گرمایش و بادکن مقابله کنند.

 1. زمینه های کاربردی:

دستگاه های بادکن بطری PET در بسیاری از زمینه ها مانند مواد غذایی، نوشیدنی ها، لوازم آرایشی، لوازم نظافت و غیره به طور گسترده ای استفاده می شود. کاربردهای رایج عبارتند از: بطری های نوشیدنی، بطری های مواد غذایی، بطری های ژل دوش، بطری های پودر لباسشویی، بطری های لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره.

دستگاه پرینت سه بعدی برای بطری های PET

در راستای معرفی انواع دستگاه ساخت بطری به معرفی دستگاه پرینتر سه بعدی می پردازیم. پرینت سه بعدی فرآیند تبدیل یک مدل دیجیتال به یک جسم فیزیکی، جامد و سه بعدی با قرار دادن لایه های نازک متوالی مواد است. این دستگاه برای بازیافت بطری های پلاستیکی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست استفاده می شود.

فرآیند بازیافت بطری ها به کمک دستگاه پرینتر سه بعدی

 • جمع آوری و مرتب سازی: بطری های پلاستیکی ساخته شده از مواد مناسب برای چاپ سه بعدی، معمولاً پلاستیک PET (پلی اتیلن ترفتالات) را جمع آوری کنید. اطمینان حاصل کنید که بطری ها تمیز و عاری از برچسب، درپوش و هر گونه آلودگی هستند.
 • تمیز کردن: بطری ها را کاملا تمیز کنید تا باقیمانده ها، برچسب ها و چسب ها پاک شوند. برای تمیز کردن موثر بطری ها از آب گرم و مواد شوینده ملایم استفاده کنید. تمیز کردن مناسب برای اطمینان از کیفیت فیلامنت نهایی چاپ سه بعدی ضروری است.
 • خشک کردن: بعد از تمیز کردن، بگذارید بطری ها کاملا خشک شوند. رطوبت در پلاستیک می تواند بر کیفیت فیلامنت و فرآیند چاپ سه بعدی تأثیر بگذارد.
 • برش: یکی از مهم ترین بخش دستگاه پرینتر سه بعدی در راستای معرفی انواع دستگاه ساخت بطری است. در این بخش بطری های پلاستیکی را به قطعات کوچک برش دهید یا آنها را به صورت تکه های ریز خرد کنید. قطعات کوچکتر برای جابجایی و تغذیه در اکسترودر فیلامنت راحت تر هستند. برای انجام این مرحله می توانید از کاغذ خردکن استفاده کنید که باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شما می شود.
 • اکستروژن: از دستگاه اکسترودر فیلامنت برای ذوب و اکسترود کردن قطعات پلاستیکی به شکل رشته استفاده کنید.

سخن آخر

امیدواریم از مطالب لذت برده باشید و تا حدودی با دستگاه تولید بطری های پلاستیکی آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *