مجله

5 مورد از مواد رایج در قالب گیری پلاستیک

5 مورد از مواد رایج در قالب گیری پلاستیک

5 مورد از مواد رایج در قالب گیری پلاستیک: قالب گیری پلاستیک امروزه به فرایندی گفته می‌شود که پلاستیک مایع را در یک ظرف و یا قالب‌های مخصوص می‌ریزند و به شکل‌های مختلفی تولید می‌کنند. این قالب‌ها امروزه برای هدف‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش‌های مختلف قالب گیری وجود دارند که هر از این روش‌ها محبوب و مؤثر واقع شده‌اند و با توجه به نیاز مشتری از یکی از این روش‌ها استفاده می‌شود. روش‌های قالب گیری پلاستیک می‌توان به قالب گیری اکستروژن، قالب گیری فشاری، قالب گیری دمشی، قالب گیری تزریقی و قالب گیری چرخشی اشاره کرد. لازم به ذکر است با توجه به خواسته مشتری از مواد مختلفی در این راه استفاده می‌شود که در ادامه این مطلب میثم پلاست دارو شما را با برخی از رایج‌ترین این مواد آشنا خواهیم کرد.

در فرایند قالب گیری پلاستیک از کدام پلیمرها استفاده می‌شود؟

فرایند قالب گیری پلاستیک را برای شما معرفی کرده‌ایم، در این فرایند از پلیمرهای صنعتی و یا مصنوعی استفاده می‌کنند. اما بهتر است به این نکته توجه کنید برخی از مواد قالب گیری پلاستیک برای این امر مناسب نیستند. در هنگام انتخاب بهترین ماده بهتر است گرمایش و ذوب آن را نیز در نظر بگیرید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

با این وجود امروزه افرادی که در این صنعت مشغول به کار هستند از پلی ‌اتیلن‌ها به عنوان مواد اولیه اصلی در قالب گیری پلاستیک استفاده می‌کنند. برای انتخاب بهترین مواد قالب گیری پلاستیک بهتر است ویژگی‌هایی مانند در دسترس بودن مواد، طرز استفاده ساده تز، ویژگی‌های مخصوص هر مواد را در نظر داشته باشید. طبق تحقیقات انجام شده تا به امروز 80 الی 90 درصد موادی که در این فرایند مورد استفاده قرار می‌گیرد از خانواده پلی اتیلن هستند.

بیشتر بخوانید: طراحی قالب پلاستیکی

 

از مواد رایج در قالب گیری پلاستیک

چرا در قالب گیری پلاستیک از پلیمرها استفاده می‌شود؟

همان طور که می‌دانیم پلیمرهای صنعتی دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی اعم از شکل پذیری بالا، مقاومت بالا، میزان سختی زیاد، خاصیت ارتجاعی، قیمت‌های مقرون به صرفه و… به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه در قالب سازی پلاستیک استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است پلیمرها در انواع ترموپلاست و ترموست یافت می‌شوند که این امر باعث شده است که محصول نهایی در تنوع بسیار زیادی وجود داشته باشد.

فرایند انتخاب مواد اولیه جهت قالب گیری پلاستیک

برای آن که بتوانید برای این فرایند بهترین مواد اولیه را انتخاب کنید بهتر است اول در خصوص نیاز و کاربرد محصولات خود درک داشته باشید. به زبان ساده‌تر در ابتدای کار بهتر است انواع خاصیت‌ها و مشخصاتی که قصد دارید محصول نهایی داشته باشد را ذکر کنید. شما می‌توانید از دسته بندی زیر محصول نهایی خود را انتخاب کرده و با توجه به آن از مواد اولیه استفاده کنید:

 1. خصوصیات حرارتی مواد

  مواد پلاستیکی با توجه به نیازهای حرارتی به دسته بندی زیر تقسیم بندی می‌شوند:
   حداقل و حداکثر دمای کاری
   اتلاف دما در حین کار محصول
   دمای HDT
   دمای ذوب
  به‌عنوان‌مثال در صورتی که محصول شما 50 درجه سانتی گراد باشد و اتلاف گرما نیز در این بین وجود داشته باشید بهترین مواد اولیه ABS نخواهد بود! شما می‌توانید در این بین از موادی مانند PC و یا پلی کربنات شفاف استفاده کنید.

  بیشتر بخوانید: قالب سازی با سیلیکون

 2. خصوصیات فیزیکی مواد

  خصوصیت فیزیکی پلاستیک به دسته بندی زیر تقسیم می‌شود:
   مقاومت در برابر ضربه
   مقاومت کششی
   مقاومت در برابر سایش
   استحکام مواد و سختی و…
   مقاومت در برابر خزش
  به این نکته توجه داشته باشید که خصوصیات فیزیکی مواد اولیه باید بر اساس محصول انتخاب شوند. در ادامه برخی از این خصوصیات را برای شما شرح داده‌ایم:
   بارهای استاتیکی و دینامیکی اعمال شده روی قطعه
   مقاومت در برابر سایش
   بارگیری مداوم و…
  به‌عنوان‌مثال برای ایجاد پلاستیک برای متحرک‌هایی مانند چرخ دنده‌ها از مواد اولیه مانند POM و یا نایلون استفاده می‌شود.

مواد اولیه تزریق پلاستیک

بیشتر یخوانید: خدمات اصلاح قالب

مواد اولیه تزریق پلاستیک

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم برای آن که شما بتوانید مواد اولیه مناسب را انتخاب کنید باید به محصولات نهایی خود توجه داشته باشید. پلیمرها در انواع بسیار مختلفی وجود دارند که همین امر باعث شده است مواد پلیمری به مواد اولیه محبوبی برای قالب گیری پلاستیک تبدیل شده‌اند. در ادامه چند مورد از مواد رایج در قالب گیری پلاستیک را برای شما شرح داده‌ایم:

 1. ABS

  ABS یکی از محبوب‌ترین و ابتدایی‌ترین مواد اولیه‌ای هستند که در قالب گیری پلاستیک از آن‌ها استفاده می‌کنند. از ویژگی‌هایی که این پلیمر دارد می‌توان به مقاومت بالای آن و قیمت مقرون به صرفه آن اشاره کرد. لازم به ذکر است ABSها در برابر مواد شیمیایی آسیب‌پذیر هستند. امروزه از این پلیمر در ساخت قطعات الکترونیکی همانند کیبورد، آداپتورهای شارژر، محافظ‌های پلاستیکی سوکت و… استفاده می‌کنند.

 2. Nylon (PA6, 66 & 11)

  نایلون یکی از خانواده‌های پلیمر به شمار می‌رود که یکی از مواد اولیه در قالب گیر پلاستیک است. این مواد دارای مقاومت شیمیایی بسیار بالایی هستند. علاوه بر این موضوع استحکام بسیار بالایی نیز از خود نشان می‌دهند و نوعی جاذبه برای رطوبت هستند. از این مواد اولیه برای ساخت انواع خودرو، چرخ دنده‌های پلاستیکی و.. استفاده می‌شود.

 3. HDPE

  Polyethylene High Density که مخفف شده آن HDPE می‌باشد یکی از دیگر پلیمرهایی است که در قالب گیری پلاستیک استفاده می‌شود. این پلیمر دارای مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه می‌باشد و به افراد این قابلیت را می‌دهد تا جزئیات دقیقی را بر روی محصولات پیاده کنند. لازم به ذکر است HDPE استحکام بالایی ندارد و برای ساخت قطعات پزشکی، لوازم مصرفی و.. استفاده می‌شود.

 4. Delrin (POM)

  POM از دیگر مواد اولیه در این راه به شمار می‌رود. این پلیمر به راحتی در هنگام قالب گیری پلاستیک تاب برمی‌دارد. این ماده دارای ویژگی‌های بسیاری اعم از استحکام و سختی بسیار بالا است. علاوه بر این موضوع درلین خاصیت خودروان کنندگی نیز دارد و برای تولید تولید محصولات پلاستیکی منزل، قطعات مکانیکی و… استفاده می‌شود.

 5. Polycarbonate (PC)

  پلی کربنات یکی از رایج‌ترین مواد برای قالب گیری پلاستیک به شمار می‌رود. این مواد دارای مقاومت بسیار بالا در برابر گرما و ضربه هستند. از PC برای تولید لوازم مصرفی اعم از سی دی، چراغ اتومبیل و.. استفاده می‌شود.

 6. ABS/PC

  پلیمرهایی ترکیبی همچون پلی کربنات‌ها دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و گرما دارند و مانند ABSها در برابر مواد شیمیایی آسیب‌پذیر هستند. این پلیمر یکی از مواد اولیه برای قالب گیری پلاستیک به شمار می‌رود. از این مواد برای ساخت لوازم یدکی خودرو، محفظه‌ای لوازم برقی و.. استفاده می‌شود.

با ما همراه باشید: بطری پت کنگره دار چیست
قالب گیری پلاستیک

 1. PEI (Ultem)

  PEI از دیگر مواد رایج برای قالب گیری پلاستیک به شمار می‌رود. این مواد نوی پلیمر ترموپلاستیک به شمار می‌رود که در برابر گرمای شدید و آتش سوزی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند. هزینه تهیه این نوع از مواد اولیه زیاد نیست و اغلب برای تولید محصولات هوافضا، پزشکی و… به کار می‌رود.

 2. PEEK

  این پلیمر شباهت بسیار زیادی با PEI دارد. تنها تفاوت این دو پلیمر مقاومت در برابر آتش سوزی است. PEEK خواص مکانیکی بسیار فوق‌العاده‌ای دارد. به‌عنوان‌مثال از این پلیمر برای ساخت محصولات پزشکی، هوافضا و.. استفاده می‌شود.

 3. Polystyrened

  یکی از ارزان‌ترین مواد اولیه برای قالب گیری پلاستیک پلی استایرن‌ها هستند. این مواد در دسته ترموپلاستیک‌ها قرار دارند. لازم به ذکر است این مواد به هیچ عنوان با مواد غذایی واکنش نشان نخواهند داد. همین امر نیز باعث شده است از پلی استایرن‌ها در ساخت ظروف پلاستیکی آشپزخانه و.. استفاده کنند.

در این مقاله 5 مورد از مواد رایج در قالب گیری پلاستیک را شرح دادیم. امیداوریم جواب تمام سوالات شما را داده باشیم.

به مطالعه ادامه دهید: قالب سازی صنعتی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *