در این مقاله از میثم دارو پلاست درمورد قالب سازی پلاستیک صحبت می کنیم.
با تولید فرآورده‌های نفتی و مواد پلیمری از جمله پلیمر پلی اتیلن، ماده سازنده پلاستیک، پلاستیک و قطعاتی از این جنس جایگاه‌ ویژه‌ای در صنعت پیدا کرده‌اند. امروزه در هر حوزه از صنایع و مشاغل مختلف، گوشه‌ای از کار به کمک قطعات پلاستیکی پیش می‌رود.

از صنایع تولید لوازم الکتریکی سرپیچ لامپ و قالب مانیتور و کیبورد گرفته تا لوازم پزشکی و دندانپزشکی مثل سرم‌ها، سرنگ و قالب‌های دندانپزشکی، بسته بندی‌های مواد غذایی و نوشیدنی مثل سس و نوشابه و.. ، صنعت خودروسازی و تولید اجزای ضروری خودرو بالابر شیشه و دستگیره و سپر و بسیاری صنایع دیگر وابسته به قطعات پلاستیکی با تیراژ بالا هستند.

این فرآیند تکرار تولید که نیازمند ابزاری کارآمد است، با روشی به نام قالب‌ سازی پلاستیکی ممکن می‌شود. قالب پلاستیکی، قالبی ست که برای ساخت تعداد زیادی قطعه پلاستیکی به کار می‌رود و خود از مواد گوناگونی چون آهن و فولاد و فلزات دیگر، چوب یا ساختارهای نرمی مثل سیلیکون تهیه می‌شود.

روش قالب سازی پلاستیک، تولید تعداد بالای محصول با حداکثر دقت و سرعت را ممکن کرده و تحول عظیمی در صنعت پدید آورده است. از آنجایی که این روش یکی از پرکاربردترین اقدامات در صنعت بوده و امروزه مورد توجه صنعتگران و کسب و کارهای بسیاری قرار گرفته است، در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل و کاربردی به مهمترین مسائل پیرامون قالب سازی پلاستیک بپردازیم.

قالب سازی پلاستیک چیست

با پارامترهای موثر در برآورد هزینه قالب پلاستیک آشنا شویم؛ مراحل کار با دستگاه تزریق پلاستیک، طراحی و پیش نمونه و ساخت نهایی قالب  را مورد بررسی قرار دهیم و به نحوه قالب سازی پلاستیک در شرکت میثم دارو پلاست بپردازیم. تا انتهای نوشته با ما همراه باشید. شرکت میثم دارو پلاست ارائه دهنده بهترین خدمات cnc سه محور می باشد.

چگونگی محاسبه برآورد هزینه قالب سازی پلاستیک

برای محاسبه و برآورد هزینه قالب سازی پلاستیک باید تمامی پارامترهای موثر در هزینه قالب سازی برای قطعات پلاستیکی را در نظر بگیرید تا با توجه به خواص قالب پلاستیک مورد نظر خود، قیمت را محاسبه کنید.

به طور کلی هزینه‌های طراحی و ساخت قالب پلاستیک را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. هزینه‌های طراحی شامل هزینه مهندسی معکوس و اسکن سه بعدی در دسته اول و هزینه‌های ساخت قالب پلاستیک، شامل هزینه‌های خرید متریال اولیه ( که فلز فولاد یا آهن، چوب، سیلیکون و.. می‌تواند باشد)، ماشین کاری، خدمات فرزکاری سی ان سی، مونتاژ، آب بندی و سایر اقدامات مربوط به فرآیند ساخت قالب در دسته دوم هزینه‌ها قرار می‌گیرند.

و اما مهمترین عوامل موثر در هزینه قالب سازی پلاستیک عبارتند از:

  • جنس قالب

قالب‌های مختلف جهت تولید قطعات پلاستیکی، با توجه به شرایط و نوع کاربرد از متریال گوناگون چوب، فلز، سیلیکون و.. ساخته می‌شوند. متریال فلزی و عموما آلیاژ فولاد، بهترین گزینه برای ساخت قالب‌ها هستند. هر چند که این جنس متریال، قیمت نهایی قالب را بالا می‌برد، اما در مقاومت و کارایی قالب تاثیر به سزایی دارد.

 قالب‌های نرم مثل قالب سیلیکونی، آنچنان مقاومت و دوام برای تولید قطعات با تیراژ بالا را ندارند. در میان جنس‌های مختلف قالب، فلز فولاد از همه رایج‌تر و به نسبت پر هزینه‌تر است. البته فولادهایی ارزان نیز وجود دارند که با قیمت پایین عرضه می‌شوند اما دوام و مقاومت کافی برای کار طولانی مدت و با تیراژ بالا را ندارند.

  • تعداد حفره یا کویته قالب

تعداد حفره یا کویته قالب نیز از عوامل موثر در هزینه قالب سازی پلاستیک است. بدیهی ست که هر چه حفره‌های طراحی شده در قالب پلاستیک کمتر باشد، ساخت قالب راحت‌تر بوده؛ وقت و انرژی کمتری صرف می‌کند و طبیعتا هزینه پایینتری نیز در پی دارد.

براورد هزینه قالب سازی پلاستیک

  • طراحی قالب و میزان پیچیدگی

علاوه بر تعداد حفره‌های قالب، طرح و میزان پیچیدگی‌های آن نیز در هزینه نهایی قالب نقش دارد. کاملا طبیعی ست که هر چه یک طرح پیچیده‌تر باشد، وقت و انرژی و دقت بیشتری نیز می‌طلبد و مستقیما بر قیمت نهایی قالب تاثیر می‌گذارد. بهترین کار برای کاهش هزینه‌های قالب سازی پلاستیک در مورد ساخت آن، سپردن طراحی و ساخت قالب به یک قالب ساز ماهر است که ساده‌ترین طرح ساخت قالب را طرح ریزی کند.

  • زمان تحویل پروژه

در برآورد هزینه قالب سازی پلاستیک در کنار هزینه متریال و ساخت، هزینه‌های مربوط به انجام پروژه قالب سازی نیز باید در نظر گرفته شود. یکی از این عوامل، هزینه زمان تحویل قالب است‌. اگر برایتان مقدور است، می‌توانید زمان بیشتری را برای ساخت قالب در نظر گرفته و اینگونه از هزینه‌های قالب سازی پلاستیک بکاهید.

قالب سازی پلاستیک در شرکت میثم دارو پلاست

شرکت میثم دارو پلاست یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع محصولات پلیمری بطری پت، ظروف پلیمری از جنس پلی اتیلن، پلی اتیلن ترفتالات و طراحی و ساخت انواع قالب‌های صنعتی است.

این شرکت با بکارگیری فناوری‌های نوین و تجهیزات مدرن و با مجموعه‌ای از متخصصان و کارشناسان مجرب خدمات طراحی و ساخت انواع قالب را به مشتریان گرامی ارائه می‌کند. تمامی خدمات قالب سازی پلاستیک، اعم از طراحی و مراحل ساخت در شرکت میثم دارو پلاست انجام شده و از بسیاری هزینه‌ها و هدر رفت زمان جلوگیری به عمل می‌آید.

طراحی و پیش نمونه و ساخت نهایی قالب

روش طراحی و ساخت پیش نمونه و نمونه قالب‌های پلاستیک به این صورت است که ابتدا مهندسان و متخصصان حوزه طراحی صنعتی، در انواع نرم افزارهای طراحی سه بعدی، طرح اولیه قالب را مدلسازی می‌کنند‌. در مدلسازی قالب در نرم افزار مربوطه، تمامی اطلاعات، اندازه‌ها و ابعاد دقیق قالب، محل حفره‌ها و… را وارد می‌کنند.

سپس این قالب مدلسازی شده را برای گذراندن مراحل ساخت به بخش‌های بعد خط تولید می‌رسانند. شایان ذکر است که تعبیه حفره‌ها یکی از مراحل بسیار مهم طراحی قالب پلاستیک است؛ چرا که این حفره‌ها هستند که امکان تزریق پلاستیک مایع و ساخت قطعات پلاستیکی را فراهم می‌کنند.

همچنین برای خرید بطری pet به لینک درج شده مراجعه کنید.

کار با قالب سازی پلاستیک

کار با دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه اصلی تزریق پلاستیک جهت تولید قطعات پلاستیکی، دستگاه تزریق پلاستیک یا پرس تزریق (Injection molding machine) است. این دستگاه دو بخش اصلی به نام‌های واحد گیره و واحد تزریق برای انجام فرآیند فیکس کردن قالب و تزریق پلاستیک مذاب دارد.

در فرایند قالب گیری به کمک دستگاه تزریق پلاستیک، مواد تزریقی شامل پلیمرهای پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، پلی کربنات، پلی وینیل کلراید (PVC)، اکریلیک و تفلون به صورت مذاب از طریق حفره‌های قالب پلاستیک به درون آن تزریق می‌شوند. طرز کار و سیستم این دستگاه، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و توسط نیروی انسانی متخصص انجام می‌پذیرد.

در این نوشته سعی کردیم به طور جامع و کامل به بررسی فرآیند قالب سازی پلاستیک ، هزینه‌ها و نحوه کار آن بپردازیم. جهت انجام خدمات طراحی و ساخت انواع قالب‌های صنعتی و ظروف(پت، پلی اتیلن و تزریق) با بهترین کیفیت، مناسبترین قیمت و در کوتاهترین زمان ممکن، به تیم مجرب میثم دارو پلاست اعتماد کنید.