مجله

تفاوت بطری PET با بطریPP

تفاوت بطری PET با بطریPP

بطری پلاستیکی پت

استفاده از بطری‌ های پلاستیکی پت در تهیه ماده خام از جنس پلاستیک برای تهیه بطری بسیار کاربرد داشته و از این محصولات بیشتر در صنعت تولیدی و صنعت نوشیدنی استفاده می ‌شود. این بطری ‌ها دارای اشکال متنوعی هستند و موجب می ‌شوند تا بطری ‌هایی با شکل ‌های مختلف هم تولید شوند. انواع مختلف بطری ‌های پلاستیکی مانند پت و پلی اتیلن که از نوع پلاستیک‌ های بسیار با دوام و مناسب هستند، معمولا در صنعت ‌های متنوع کاربرد دارند. در این مقاله می‌ خواهیم تفاوت بطری PET با بطریPP را برای شما بیان کنیم.

 

فرق بطری پلاستیکی پت با بطری pp

 

بطری پلاستیکی پت PET چیست؟

در صنعت شیمی پلیمر به مخفف پلی اتیلن ترفتالات، واژه PET گفته می‌ شود که شامل بخش‌ های تکرار شونده اتیلن ترفتالات بوده و در گروه رزین‌ های ترموپلاستیک قرار دارند. به نوعی به آن PET پلی استر هم گفته می ‌شود.PET پلیمری بی ‌رنگ بوده و در شکل نیمه کریستال موجود است که سفت بودن آن به مراحل تولید آن بستگی دارد.

در مقابل ضربه بسیار مقاوم و مستحکم است و مانعی در مقابل گاز و رطوبت محسوب می ‌شود. حتی می ‌توان یک سدی بین الکل و بعضی از مواد شیمیایی هم باشد که در زمان قرار گرفتن در مقابل کلروفوم و تولوعن رنگ آن سفید می‌ شود. مقدار بیشتر PET در دنیا مصنوعی بوده و در تولید بطری ‌های پلاستیکی نوشابه و حتی الیاف برای پوشاک، در تولید کردن ظروف بسته ‌بندی و نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می ‌شود. برای آگاهی بیشتر بهتر است ابتدا درباره تفاوت بطری PET با بطریPP اطلاعاتی کسب کرد.

 

مطلب مرتبط : مزایای بطری پت چست؟ هر انچه درباره بطری پت باید بدانید ( تاریخچه ، مزایا و معایب )

 

تفاوت بطری PET با بطریPP

 

بطری پلاستیکیPP چیست؟

اصطلاح PP در صنعت شیمی مخفف پلی پروپیلن است. موادی پلیمری بوده و مواد تکرار شونده پروپلین دارد که هم به عنوان پلاستیک و هم الیاف بسیار کاربرد دارند. این ماده با گرم کردن به شکل‌ های متنوع قالب‌گیری می ‌شود که از مشخصه ترموپلاستیک ‌ها است. از این مواد PP بیشتر در بسته ‌بندی استفاده می‌ شود. اناوع مختلف تولید کننده ظروف‌ های پلاستیکی و حتی  قطعه‌ های پلاستیکی این مواد PP پلی پروپیلن را به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده قرار می دهند. بطری‌ هایPP دومین نوع پلاستیکی است که به صورت گسترده تولید می ‌شود و به دلیل مقاومت بالا در قطعات خودرو، ظروف ماست، جلیقه ‌های حرارتی و حتی پوشک یکبار مصرف از آنها استفاده می ‌شود؛ زیرا به عنوان یک پلاستیک ایمن شناخته می‌ شود. در ادامه تفاوت بطری PET با بطریPP را برای شما بیان می ‌کنیم.

 

بررسی تفاوت بطری PET با بطریPP

بطری ‌های پلاستیکی مواردی بسیار پرکاربرد در صنعت پلاستیک محسوب می ‌شوند و از جمله تفاوت ‌های بین آنها که بسیار مشخص و مهم است، تفاوت در ظاهر این بطری‌ ها است.در مورد تفاوت بطری PET با بطریPP می توان گفت که پلی اتیلن‌ ها نوعی ماده بی ‌رنگ و شفاف هستند و درخشندگی آنها به علت ماده سفید و شیری است که از جنس کریستالی بوده و به سادگی شعله ور نمی‌ شود. اما اگر بسوزد حتی اگر از حرارت و شعله دور باشد، به سوخته شدن ادامه می ‌دهد. زمانی که این بطری‌ ها می‌ سوزند، ذوب و حتی تکه تکه می ‌شوند. این بطری‌ ها مواد غیر سمی بوده و به رنگ سفید شیری و بی ‌مزه هستند.

دارای استحکام مکانیکی بالا ولی در مقایسه با دیگر انواع پلاستیک ‌ها، مکانیکی کمتری را دارا هستند و سطح آن از سختی کمتری برخوردار است. بطری ‌های پلی اتیلن شبیه موم بوده و بی بو و غیر سمی هستند، در دمای پایین از خود مقاومت خوبی بروز می ‌دهند و در مقابل بیشتر قلیایی‌ ها و اسیدها مقاومت دارند. بیشتر بطری ‌های دارو از پت تولید می ‌شوند؛ زیرا مزیت ‌های زیادی مانند: آب بندی خوب، عدم شکست راحت، ضد رطوبت و بهداشتی بودن، دارند و به راحتی و به شکل مستقیم در بست ه‌بندی کردن دارو از آنها استفاده می‌ شود. البته از جنس ‌های دیگر پلاستیک هم در ساخت بطری ‌های دارو استفاده می ‌شود. همین تفاوت بطری PET با بطریPP است که به دلیل پایداری زیادی که دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌ گیرند و شفاف هستند.

 

بیشتر بخوانید : تفاوت بطری پت و بطری پلی اتیلن

 

تفاوت بطری PET با بطریPP

 

تفاوت بطری پت با پلی اتیلن در مقابل دما

بطری‌ های PET به میزان بطری ‌های PP مقاومت در مقابل دمای زیاد را ندارند و این دما کمتر از ۱۳۱ درجه است. ظرف ‌های PET دمای سرد یعنی حدود ۴۰- درجه را هم تحمل می‌ کنند. می ‌توان گفت بطری‌ های پلی اتیلن در برابر دمای یخ زدگی و سرد و در دمای ۱۱۰ درجه و دمای بالای نزدیک ۱۶۷ درجه مقاومت خوبی از خود نشان می ‌دهند.

می توان گفتی یک نمونه تفاوت بطری PET با بطریPP این است که این بطری‌ ها بسیار محکم، سبک و قابل انعطاف بوده و تقریبا شبیه شیشه هستند. در مقابل بخار آب، گاز، الکل و حتی اسیدها به صورت رقیق عمل می‌کنند که برای بسته ‌بندی نوشیدنی‌ ها و مواد غذایی مناسب هستند. بطری ‌های پلی اتیلن در مقابل بسیار سفت و محکم هستند و رنگ آنها به رنگ شیری بوده و با مقاومتی که این پلاستیک ‌ها دارند، در مقابل شکستن بسیار سخت هستند که باعث شده در بسته ‌بندی‌ های نوشیدنی ها، مواد غذایی، مواد شیمیایی و دیگر محصولات صنعتی تمیز کننده مناسب باشند.

 

تفاوت بطری PET با بطریHDPE

هر دوی این پلاستیک ‌ها برای بسته ‌بندی بسیار مناسب هستند. از لحاظ ظاهری بطری ‌های PET پلاستیکی شفاف بوده ولی HDPE مات هستند. بطری ‌ها و شیشه‌ هایی که از پلی اتیلن ترفتالات تولید می ‌شوند، مقاومت بسیار عالی دارند و HDPE هم به دلیل ساختار نیمه کریستالی که دارد، دچار ترک خوردگی و تنش‌ های اطراف می ‌شود و پلاستیک PET در مقابل این تنش‌ ها و ترک خوردگی‌ه ا بسیار مقاوم ‌تر عمل می‌ کند.

البته ظروف HDPE در برابر دما بسیار مقاوم و با دوام ‌تر بوده و به همین دلیل پلی اتیلن PET در نگهداری نوشیدنی و غذا بسیار مناسب ‌تر هستند. ولی پلاستیک HDPE یک نوع پلیمری است که قیمت مناسبی دارد.

 

کلام پایانی

درباره تفاوت بطری PET با بطریPP باید گفت هر دوی این پلاستیک ‌ها قابل بازیافت هستند و می ‌توان برای بار دوم هم از آنها استفاده کرد. پلاستیک ‌هایPET توانایی تبدیل شدن به مواد مختلفی مانند: پارچه و بسته ‌بندی ‌های جدید مواد غذایی را دارند. در صورتی که از پلی اتیلن ‌ها می ‌توان در تولید مبلمان پلاستیکی، زباله و لوله‌ ها استفاده کرد. این دو نوع پلاستیک به دلیل مقاومت خوبی که دارند و قیمت مناسب و به صرفه‌ خود در بیشتر صنعت های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *