دسته‌بندی نشده

کاربرد انواع بطری پت

مقاله ای جامع درباره کاربرد انواع بطری پت و پلی اتیلن ترفتالات از مجموعه میثم دارو پلاست

پلی‌استرها قرار دارند. موادی که از پت تولید می‌شوند عبارت است از: ترفتالیک اسید خالص و اتیلن گلایکول که این دو از مواد خام نفتی مشتق می‌‌شوند.

این پلیمر از پرکاربردترین پلیمرهای ترموپلاستیک در سرتاسر دنیا می‌باشد که در صنایع نساجی با نام تجاری پلی‌استر شناخته می‌شوند. پت‌ها، ظاهری شفاف، نیمه‌‌کریستالی و پلاستیکی دارند. کاربرد و موارد استفاده از پت‌ها به شرح می‌باشد:

میثم دارو پلاست

. در نساجی به عنوان فیبر در تولید پوشاک و به عنوان مانعی رطوبتی در بسته‌بندی‌ها استفاده می‌شود.

. در صنایع بطری‌سازی و دیگر صنایع مرتبط.

. سومین مورد، استفاده به عنوان پلاستیک مهندسی می‌باشد که از ترکیب آن با موادی دیگر مانند فیبر شیشه، استحکام آن به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم در مورد بطری‌ پت صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

بررسی انواع بطری پلاستیکی

بررسی انواع بطری‌های پلاستیکی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا مزایا و معایب بطری‌ها را بهتر بشناسید و بهترین بطری را برای بسته‌بندی خود انتخاب کنید.

بطری‌ها دنیای رنگارنگ و انواع مختلفی دارند که با شناخت بهتر می‌‌توانید دست به انتخاب درست‌تری بزنید.

امروزه صنایع مختلف درحال تولید محصولات بسیار متنوعی هستند که هرکدام ویژگی‌ها و ترکیبات متفاوتی دارند.

دغدغه‌ی اصلی هر تولیدکننده، حفظ اصالت و کیفیت محصول تولیدی‌اش است، زیرا افزایش نرخ فروش و رضایت مشتری منجر به سود بیشتر برای او خواهد بود، بنابراین برای ارتقای کیفیت و جلب رضایت مشتری باید خواص ترکیبات محصول حدالامکان حفظ شود.

جالب است بدانید که هر محصول، ترکیباتی ویژه دارد که مجموعه‌ای از مواد آلی و شیمیایی آن را تشکیل می‌دهند و برای حفظ خواص آنها باید از بسته‌بندی‌های ویژه و خاص استفاده کرد.

یکی از انواع بسته‌بندی‌هایی که کاربرد وسیعی دارند، بطری‌های پلاستیکی می‌باشند که در شکل‌ و جنس‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. به‌طورکلی در سرتاسر دنیا بطری‌ها به سه شکل پلاستیکی، شیشه‌ای و فلزی وجود دارند.

بیشتر بخوانید: روش تولید بطری پلی اتیلن

بررسی انواع بطری پلاستیکی

نام انواع بطری پت

. بطری‌های پت کتابی

. بطری‌های پت دارویی

. پت استوانه‌ای

. بطری‌های پت مایع ظرف‌شویی

. بطری‌های پت 5 لیتری

. پت یک لیتری

. بطری‌های پت ادویه‌ای

. بطری‌های پت گلاب

 یا همان پلی‌اتیلن ترفتالات از مشتقات پلیمری (گرما-پلاستیک) است. این بطری‌‌هاPetبطری پت

در بیشتر مواقع برای آب‌های معدنی یا نوشیدنی‌های گازدار و غیرگازدار تولید و استفاده می‌شوند.

بطری PET (پلی اتیلن ترفتالات)

مهمترین تفاوتی که این دو نوع ماده و بطری‌ها با دیگر مواد پلاستیکی دارند، سازگار بودن آن با بدن انسان‌هاست، طوری‌که بوییدن، لمس‌کردن و استفاده از این قبیل وسایل تولید شده با این مواد، برای انسان‌ها کوچکترین ضرری نداشته، به همین دلیل است که از آن‌ها در بسته‌بندی‌ها و صنایع خوراکی به فراوانی استفاده می‌شود.

ساخت بطری‌های پت نسبت به ساخت بقیه محصولات آن رایج و متداول‌تر است، اما پت‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند.

در ایران از این نوع پلیمر بیشتر برای تولید و ساخت انواع بطری‌های آب آشامیدنی استفاده می‌کنند.

با توجه به اینکه این مواد مضر نیستند، همچنین سبک و کم وزن هم هستند و مقاومتشان در برابر دما، شکستن، نفوذ انواع گازها بسیار بالاست، امروزه تولیدشان روزبه‌روز رو به افزایش است.

از طرفی قیمت بسیار ارزان این بطری‌های تولید شده با مواد پت، نسبت به بقیه مواد بسته‌بندی مانند فلز و شیشه باعث شده است تا تولید این مواد افزایش پیدا کند.

این بطری‌‌ها وزن و حجم کمی دارند و برای طبیعت مضر نیستند زیرا در زمان کم حداقل 30 درصد آنها بعد از دفن در خاک تجزیه می‌شوند که این خود در بحث بازیافت محصولات و مضر نبودن برای طبیعت اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. در خط تولید آب معدنی از این بطری‌ها که ضررکمتری برای طبیعت دارند، استفاده می‌شود. 

شما می توانید برای سفارش بطری پلی اتیلن با مشاورین ما در تماس باشید.

بطری PET (پلی اتیلن ترفتالات)

تولید بطری پت

فرآوری پت و تبدیل آن به بطری شامل دو مرحله اصلی می‌باشد که در زیر توضیح داده‌ایم:

مرحله اول:

ماده‌ی پت به وسیله قالب‌گیری‌های تزریقی و دستگاههای تزریق پلاستیک به یک بطری کوچک، مانند لوله‌های آزمایشگاهی تبدیل می‌شوند. تنها تفاوتی که این لوله‌ها با لوله‌های آزمایشگاهی دارند علاوه بر جنس آنها، این است که بطری‌ها در همان مرحله اول، جای درب آنها همراه با درب و شیارهایش تشکیل می‌گردد. به محصول نهایی و بدست آمده‌ی اولیه بطری، اصطلاحا پریفور می‌گویند.

مرحله دوم و نهایی:

این مرحله، شکل‌گیری نهایی بطری است، پرفورمی که از مرحله قبلی تولید شده است، دوباره گرم و کشیده می‌شود، این کار به وسیله دستگاه بادکن پت با باد گرم انجام می‌شود. این دستگاهها با سرعت بسیار بالا انواع بطری پت را تولید می‌کنند به شکل موجود در بازار درمی‌آورند.

انواع بطری‌های پت

بررسی انواع بطری های پت و ویژگی های هر یک از آنها:

بطری نوشیدنی‌ها

مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد انواع بطری پت جامد، در ساخت بطری نوشابه‌های گازدار است. به‌دلیل سبک بودن، مقاومت در برابر شکنندگی و دارابودن عبورپذیری محدود نسبت به اکسیژن برای نگهداری و حمل‌ونقل نوشابه‌های گازدار استفاده می‌شود.

این بطری‌ها در 8 سایز ساخته و به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

. دولیتری و بزرگتر از آن

. یک و نیم‌لیتری و یک لیتری

. نیم‌لیتری و کوچکتر از آن

بطری‌های پت در صنعت نوشابه‌های گازدار رشد زیادی داشته است و همچنان رو به افزایش است. قبل از ورود بطری‌های پت به بازار، بطری‌ نوشابه‌های گازدار معمولا بصورت آلومینیومی و شیشه‌ای بود که با تولید بطری‌های پت، مصرف بقیه کاهش چشم‌گیری داشت، اما هنوز هم قوطی‌های آلومینیومی به صورت نسبتا گسترده در کنار بطری‌های پت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: نقش قالب سازی پلاستیک در صنعت

انواع بطری_های پت

بطری‌های آب

بطری‌ها و ظروف ساخته شده از پت، به عنوان ظروف نگهداری آب و بطری‌های آب معدنی استفاده می‌شوند. این محصولات شامل 3 بخش می‌باشند:

. مخزن‌های 20 لیتری که تحت عنوان ظروف نگهداری آب و آب‌سردکن‌ها در ادارات و اماکن عمومی استفاده می‌شود.

. بشکه‌ها و بطری‌های15 تا 32 لیتری که در سوپرمارکت‌ها برای مصارف عمومی وجود دارند.

. و در آخر بطری‌های کوچک آب معدنی که جایگزین نوشابه‌های گازدار و سایر نوشیدنی‌ها هستند.

در این زمینه بطری‌های ساخته شده از پلی‌کربنات، پی‌وی‌سی و بعضا بطری‌های شیشه‌ای می‌توانند استفاده شوند.

پلی‌کربنات خواص مکانیکی و فیزیکی بالا و شفافیت بیشتری دارد، همچنین در طول فرآیندهای شکل‌دهی کمتر دچار آسیب می‌شوند، اما قیمت بالاتری دارند که فقط در مواردی که کارایی خاصی مدنظر است از آنها استفاده می‌شود.

بطری سایر نوشیدنی‌ها

سایر نوشیدنی‌ها شامل انواع آبمیوه‌ها، شربت، کنسانتره میوه و سبزیجات، نوشابه‌های انرژی‌زا و همچنین چای و قهوه آماده و بطری شیر می‌باشد. بازار بطری‌های پت مصرفی برای نوشابه‌های انرژی‌زا (نوشیدنی‌های ورزشی) بسیار وابسته به روند تولید محصولات جدید و بازار عرضه و تقاضای آن‌هاست. بطری‌هایی که برای نگهداری این مواد مورداستفاده قرار می‌گیرند معمولا چند لایه‌ای هستند.

بطری‌ها و ظروف موادغذایی

بیشترین بازار مصرف پت در اختیار بطری‌های موادغذایی و روغن‌های خوراکی می‌باشد که به‌طور وسیع، بطری‌های پت جایگزین ظروف و بطری‌های پی‌وی‌سی شده‌اند. سایر موارد مصرف آن عبارتنداز بطری کره بادام زمینی، انواع قهوه‌ها، ادویه‌جات، سس‌ها، ظروف ترشی و… می‌باشند.

با استفاده از تکنولوژی جدید که پرشدن این بطری‌ها در دمای بالا را امکان‌پذیر می‌کند، می‌شود باکتری‌ها و سایر عوامل آلوده‌کننده موجود در درون ظرف‌ها را از میان برد.

با کاربرد این روش مانع اصلیه استفاده از ظروف و بطری‌های پت در خصوص بسته‌بندی موادغذایی، برطرف می‌شود.

کاربردهای غیرغذایی بطری پت

کاربردهای غیرغذایی بطری پت

این قسمت شامل کاربرد بطری‌های پت به عنوان ظروف نگهداری موادبهداشتی، آرایشی، دارویی و شوینده است. این کالاها شامل ظروف بهداشتی و پزشکی، موادآرایشی نظیر انواع کرم‌ها و رنگ موها و… می‌باشد.

. بیشترین مصرف جامد پت، تولید بطری محلول‌های دهانشویه و بطری برخی داروهایی که بصورت شربتی هستند، مانند شربت سرفه و… می‌باشد. به دلیل حساسیت ویتامین‌ها در برابر نور خورشید و عوامل طبیعی، این بطری‌ها به رنگ ارغوانی ساخته می‌شوند تا از تخریب ساختاری مواد داخل آن جلوگیری شود. البته شیشه هنوز رقیب اصلی پت می‌باشد.

به دلیل اینکه ظروف شیشه‌ای قابلیت نگهداری بالاتری در مقایسه با بطری‌های پت دارند، اما عیب بزرگ شیشه‌ها سنگینی و شکننده بودن آن است.

. از ظروف ساخته شده جامد پت، برای نگهداری انواع محصولات آرایشی همچون رنگ مو، انواع لوسین و کرم‌ها، روغن بچه و روغن حمام، شامپوها، مواد محافظ و حالت‌دهنده مو و… استفاده می‌شود.

. برای نگهداری و بسته‌بندی انواع پودرها، مایع ظرفشویی و موادشوینده از ظروف ساخته شده از پت استفاده می‌شود. همچنین در برخی موارد برای نگهداری روغن موتور، روغن‌های روان‌کننده و قوطی‌های نگهداری توپ تنیس و… از ظروف ساخته شده از پت استفاده می‌شود.

بررسی سمی بودن بطری پت

پت‌ها از لحاظ بیولوژیکی خنثی هستند، به همین دلیل است که به صورت جلد و بسته‌بندی مطمئن و بی‌خطر برای انسان‌ها می‌باشند. این مواد حتی اگر توسط حیوانات و انسانها بلعیده و خورده شوند، اصلا خطرناک نیستند، همچنین هیچ سمیت و تهدیدی برای انسان‌ها ندارند زیرا تاکنون چنین مواردی گزارش نشده است.

بررسی سمی بودن بطری پت

مزایا و معایت استفاده از pet

. از ساده‌ترین مزایای استفاده از بطری‌های پت، باز و بسته شدن راحت درب این بطری‌هاست.

. قیمت بسیار ارزان آن‌ها نیز دلیل دیگر استفاده از این بطری‌هاست، می‌توان گفت مشخصات پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر را دارا هستند و فقط در مدت 2 سال که زیر خاک بمانند 30 درصدشان تخریب می‌شود.

. با این تفاسیر، راه‌حل بازیافت و تبدیل این مواد به مواد دیگری، فکری بسیار منطقی برای این مسئله است.

. بازیافت کردن این بطری‌ها در اندازه‌های بسیار بالا، باعث می‌شود تا صنایعی نظیر پتروشیمی در تهیه و تولید مواد اولیه خود خیلی صرفه‌جویی کنند.

. مجموعه‌هایی که بازیافت می‌کنند در مقایسه با کسانی که برای اولین بار این مواد را تولید می‌کنند، زحمت بسیار کمتری می‌کشند، همچنین در اثر بازیافت این محصولات، گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید می‌شود.

. سازمان غذا و دارو به این محصولات نمره قبولی در ایمنی را داده است، علت آن هم استفاده نکردن از فلزات سنگین به عنوان کاتالیزور در تولید محصولاتش می‌باشد.

. در تهیه این مواد از موادی چون اکسید آنتیموآن غیرفلزی استفاده می‌شود که خطر خیلی کمی داشته و سلامت تولیدکننده و مصرف‌کننده را تحت هیچ شرایطی به خطر نمی‌اندازد.

قیمت بطری پت

قیمت و کاربرد انواع بطری پت آنها نسبت به سایر بطری‌های تولید شده از مواد دیگر مانند بطری‌های شیشه‌ای و فلزی بسیار مقرون به‌صرفه‌ و ارزان‌تر است. این تفاوت قیمت، به اندازه‌ای است که شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که از بطری‌های شیشه‌ای و فلزی استفاده می‌کردند کم‌کم در حال جایگزین کردن بسته‌بندی‌های قبلی خود با بسته‌بندی‌های جدید پت، قوطی‌ها و بطری‌های پت می‌باشند.

این بطری‌ها به صورت تک و عمده قابل فروش است و با توجه به سفارش بطری‌های پتی که توسط مشتری داده می شود، متفاوت است. سفارشات عمده نیز در تعدادهای مختلف تولید و به فروش می‌رسند.

قیمت بطری پت

همانند هر صنعت دیگری، صنعت تولید بطری‌های پت، اگر در ابعاد عمده تولید شوند برای همه مشتریان هزینه خیلی کم و ناچیزی خواهند داشت. با این تفاسیر هزینه بطری پت با توجه به نوع سفارش آن، ابعاد و تعداد آن می‌تواند متفاوت باشد.

مطلب پیشنهادی: فرآیند ساخت و تولید قالب تزریق پلاستیک

کاربرد بطری‌های پت

کاربرد انواع بطری پت تاثیر بسیار زیادی در زندگی ما انسان‌ها داشته‌اند همچنین نقش کلیدی را ایفا می‌کنند. برای مثال:

بطری ترشی، عسل، مربا، بطری‌های حبوبات، ادویه‌جات، ظروف انواع ژله‌ها، ظروف تزئینات مختلف، ظروف سالادها، شیرینی‌ها، رنگ‌ها و… از مهمترین این کاربردها هستند.

از مهمترین خواص ظروف شیشه‌ای خصوصیات گذر نوری از آن است. بحث شفافیت یا قابل رویت بودن در بسته‌بندی، موجب جلب توجه خریدار آن ماده غذایی می‌شود، اما این امر خود معایبی دارد مثلا عبور نور مرئی و ماورابنفش از شیشه موجب تسریع واکنش‌های نامطلوبی نظیر واکنش‌های اکسیداسیون، تجزیه رنگ‌ها و… می‌شود.

از مهم‌ترین محاسن ظرف‌های شیشه‌ای می‌توان به خاصیت بی‌اثر بودن آن از نظر شیمیایی اشاره کرد، به عبارتی دیگر شیشه در برابر واکنش‌های داخلی بین دیواره‌ی خود و محتوای ماده غذایی مقاومت نشان می‌دهد.

حجم بطری‌های پلاستیکی

حجم بطری‌ اشانتیون مانند اجناس به کار رفته در ساختار آن بسیار متنوع می‌باشد. اما به طور کلی حجم استاندارد بطری‌های پلاستیکی به شرح ذیل است:

  1. 30 سی‌سی
  2. 60 سی‌سی
  3. 120 سی‌سی
  4. 250 سی‌سی
  5. 300 سی‌سی
  6. 400 سی‌سی
  7. 500 سی‌سی
  8. 900 سی‌سی
  9. 1000 سی‌سی
  10. 1500 سی‌سی

 

حجم بطری های پلاستیکی

سخن پایانی

در این مقاله از میثم دارو پلاست درباره کاربرد انواع بطری پت با اشکال مختلف آن صحبت کردیم. شاید کمی سردرگم‌کننده به‌نظر برسد که چرا صنعت بسته‌بندی تا این حد درگیر تنوع است، این حجم از تنوع در دنیای بسته‌بندی و تولید، به دلیل سلیقه‌ی مشتری و محصولات متنوعی است که هر روز روانه بازار می‌شوند. برای جلب توجه مشتری و همچنین حفظ رضایت او باید همیشه مواد مناسب با بسته‌بندی‌های به‌روزی را استفاده کنید تا بتوانید در بازار رقابت شدید باقی بمانید و از صحنه حذف نشوید.

به مطالعه ادامه دهید: قالب سازی پلاستیک در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.