مجله

هزینه قالب سازی پلاستیک

هزینه قالب سازی پلاستیک

در این مقاله سعی داریم، هزینه قالب سازی پلاستیک را برآورد کنیم. اما بهتر است پیش از این موضوع با قالب سازی پلاستیک آشنا شوید و اطلاعات لازم را در مورد آن بدست آوریم تا در نهایت هزینه قالب سازی پلاستیک مشخص شود.

برای ساخت قطعات از وسایلی به نام قالب استفاده می گردد. از گذشته تا کنون از قالب ها استفاده زیادی می شده است و این وسایل کاربردهای زیادی داشتند. امروزه از مواد اولیه مختلفی برای ساخت قالب ها استفاده می کنند تا بتوانند در تناژ بالا قطعات را تولید کنند. قالب های صنعتی انواع مختلفی دارند و روش تولید هر کدام از آن ها خاص و متفاوت می باشد؛ چرا که هرکدام از آنها برای ساخت وسایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. عمدتا در دو نوع قالب صنعتی و قالب پلاستیکی موجود هستند.

میثم دارو پلاست

 

بیشتر بخوانید: بطری pet

 

قالب چیست و چه کاربردی دارد

قالب در لغت به معنای وسیله ایست که بتوان با آن به هر چیزی شکل داد. امروزه در صنعت لازم است که ابزاری وجود داشته باشد تا با آن محصولات مختلف را شکل دهند و یا در اصطلاح قالب بزنند. این وسایل و ابزار همان قالب ها هستند. وظیفه اصلی قالب شکل دادن به مواد اولیه و ساخت اشکال مورد نظر ماست. برای تولید ابزار مختلف در تناژ بالا با شکل های مختلف، ابتدا لازم است تا قالب در تعداد بالا تولید شود.

قالب ها را در انواع مختلفی دسته بندی می کنند. بر حسب مواد محصول، شیوه کار، و شکل دهی و جنس و …

انواع قالب بر اساس نوع محصول شامل دسته بندی زیر می باشند:

قالب های پلاستیک

قالب های سیمانی

انواع قالب های گلی

هم چنین بر اساس شیوه کار نیز در انواع مختلفی موجود هستند.

از قالب سازی پلاستیک در کجا استفاده میشود

قالب سازی پلاستیک یکی از رایج ترین و البته محبوب ترین روش های قالب سازی است. در این روش تزریق پلاستیک داخل قالب صورت می گیرد. با این روش در زمان کم، تعداد زیادی قطعه تولید می گردد. در این روش می توان ضخامت قطعات را تعیین کرد. این ویژگی ها موجب شده تا برای ساخت انواع قطعات یخچال، تلویزیون، قالب موبایل و قطعات داخلی خودرو از روش قالب سازی پلاستیک استفاده شود.

از قالب سازی پلاستیک در کجا استفاده میشود

هم چنین از این فناوری برای ساخت قطعات پزشکی نیز می توان استفاده کرد. سرنگ ها و سرپوش ها و وسایل پلاستیکی مورد استفاده در دندان پزشکی با استفاده از قالب سازی پلاستیک تولید شده اند. با قالب سازی پلاستیک می توان طیف گسترده ای از محصولات را تولید کرد که شرح آن در این مقاله نمی گنجد.

کاربرد دیگر این محصول برای ساخت انواع اسباب بازی، قطعات پلاستیکی کامپیوتر و لپ تاپ، ابزارآلات کشاورزی و الکتریکی

می باشد.

مهم ترین کاربردی که قالب سازی دارد، ساخت قطعات پلاستیکی می باشد. با قالب سازی پلاستیک می توان انواع پرینترهای سه بعدی و دستگاه های CNC می توان قالب های پلاستیکی را به راحتی تولید کرد.

قالب سازی پلاستیک چگونه انجام می شود

برای قالب سازی پلاستیک روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های آن تزریق پلاستیک است. در این روش، مواد مختلف بر اساس وزن شان، به داخل قالب وارد می شوند. در این قالب می توان از موادی نظیرشیشه، فلز، الاستومر و پلیمرهای گرما سخت استفاده کرد.

قالب سازی مبحث گسترده ایست. انچه نیاز و ضروری بود به اختصار بیان کردیم. در متن بالا به کاربردهای قالب سازی پلاستیکی و روش انجام آن و هم چنین عوامل موثر بر هزینه قالب سازی پلاستیکی پرداختیم. قالب ها برای تولید قطعات در مقیاس بالا اهمیت زیادی دارند. هر کدام از روش های قالب سازی از جمله نقش قالب سازی پلاستیک در صنعت نیز انواع مختلفی داشتند و در دسته های مختلف تقسیم بندی می شدند که این موارد را هم شرح دادیم.

قالب سازی پلاستیک چگونه انجام می شود

 

بیشتر بخوانید: درب بطری

 

قالب سازی در کوتاهترین زمان ممکن

مجموعه میثم دارو پلاست می تواند قالب سازی را با کمترین هزینه برای شما انجام دهد.

با میثم دارو پلاست، قالب های کاملا اختصاصی مجموعه خود را داشته باشید.

میثم داروپلاست این قدرت را دارد که در مقیاس بالا و هزینه اقتصادی، قطعات مورد نیاز شما را تحویل دهد.

من جمله عواملی که بر روی هزینه قالب سازی تاثیر گذار هستند و حتما این موارد باید مورد بررسی قرار گیرد، شامل گزینه های زیر است:

قیمت طراحی

 تولید قالب تزریق پلاستیک برای قالب گیری

 تزریق قاب یا بسته بندی نهایی محصول شما

قالب ساده دارای دو قسمت است. طبیعی است که هر چه محصول پیچیده تر باشد، قالب های بیشتری نیاز است. عمدتا محصولات به 4 تا 6 قالب نیاز دارند.

عمده هزینه قالب ها مربوط به میزان:

سختی فلز آن، حفره های آن، سوراخ ها و حفره های جانبی قطعه

سختی فلز

حفره های فلز

هزینه مواد اولیه

ماشین کاری

هزینه ماشین و نیروی انسانی

است.

برای پرداخت هزینه کمتر و هنگام شروع پیشنهاد می شود که ازقالب تک حفره ای که از فولاد نرمتری تهیه شده است استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی: مهمترین نکات در خرید دستگاه cnc آکبند

قیمت طراحی و هزینه قالب سازی پلاستیک

برای تولید قالب ها، استفاده از قالب سازی پلاستیکی پیشنهاد می گردد و آن هم به دلیل استفاده از تکنولوژی قالب های تزریق پلاستیک و تولید میلیون ها کپی از قسمت های پلاستیکی محصول است.

دو جنبه منفی استفاده از قالب های تزریق پلاستیک

هزینه قالب سازی پلاستیک بالاست. هم چنین هزینه طراحی قالب پلاستیکی نیز بالا می باشد. و این مورد می توان جزو معایب به حساب آورد.

چرا هزینه قالب سازی پلاستیک بالاست؟

مطلب پیشنهادی: کاربرد انواع بطری پت

قیمت طراحی و هزینه قالب سازی پلاستیک

از مهم ترین دلایل بالا بودن هزینه قالب سازی پلاستیک و طراحی پلاستیک، این است که باید پلاستیک مذاب باید بارها و بارها در دمای بسیار بالا و فشار زیاد به قالب تزریق شود.

چرا که لازم است قالب دوام بالایی داشته باشد. برای تحمل این سختی لازم است قالب تزریق پلاستیک از یک فلز سخت فولادی استفاده کند.

استفاده بیشتر منجر به تحمل شرایط سخت تر شده و در ادامه سختی فلز افزایش پیدا می کند. این مورد موجب می شود که قیمت طراحی و تولید قالب تزریق پلاستیک نیز بیشتر گردد.

در نتیجه اگر لازم باشد در تیراژ بالا محصول تولید شود، میزان سختی فلز نیز به همان نسبت افزایش یافته و در نتیجه قیمت تولید قالب تزریق پلاستیک نیز بیشتر می شود.

مطالعه کنید: بطری pet و مزایای بازیافت pet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *