مجله

خدمات cnc چوب

خدمات cnc چوب

خدمات cnc چوب: از اصلیترین و کاربردیترین دستگاه‌های پیشرفته جهت برش و اجرای طرح روی چوب دستگاه و ماشینی جدید است. که با عنوان دستگاه cnc سی ان سی چوب معرفی می‌گردد. از مهمترین قابلیت این نوع دستگاه، توانایی بالا در اجرای خواسته کاربر است که دقیقا مطابق با الگو عمل می‌کند.

با تولید این محصول تازهوارد در صنعت چوب طی سال‌های اخیر، نمی توان نتایج خدماتcnc  چوب را نادیده گرفت. از جمله کارایی و خدمات دستگاه cnc چوب ساختن وسایل چوبی و کار روی آن‌ها از جمله برشکاری، حکاکی و نیز سوراخ نمودن چوب می‌باشد. برشکاری و طرح ریزی روی چوب هنری اصیل است که در گذشته بصورت دستی توسط استادکاران و هنرمندان ماهر این عرصه صورت می‌گرفت.

اما با وجود تمام ظرافت و دقتی که این استادان متبحر به کار میبردند نمی توان سختی و مشقتی که این حرفه داشت را نادیده گرفت. از طرفی کار دست با صرف زمان زیادی مواجه بود. ابداع دستگاه سی ان سی در عرصه تولیدات چوبی نیز وارد شد. در ادامه با نتایج حاصل از این دستگاه و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

میثم دارو پلاست

بیشتر بخوانید: قالب سازی پلاستیک

محاسن دستگاه خدمات cnc چوب

ابداع جدید صنعتگران برای خدمات CNC  چوب به جهت خدمات بیشتر و بهتر حقیقتا قابل تحسین است. چرا که این دستگاه توانسته سهولت در کار را با مزایایی که دارد افزایش دهد. اگر شما به عنوان یک سازنده حرفه ای تولیدات چوبی، قصد انجام کار با این ابزار مدرن را دارید خوب است برخی از مزایای دستگاه مذکور را بیشتر بشناسید.

افزایش سرعت تولید با راندمان بالا

به صفر رساندن خطا در کار تولیدی

دقت بسیار بالا

انعطاف پذیری در تولید

امکان تولید محصول مشابه

به صفر رساندن هرگونه خطای احتمالی

عدم نیاز به کاربر دائم

پایین آوردن هزینه تولید کالا

ذخیره نمودن طرحهای ارائه شده در بانک اطلاعاتی دستگاه

ملاحظه می‌کنید که نتایج قابل توجهی که توسط خدمات  cnc چوب همراه است سرعت، دقت، مهارت و تنوع صنایع چوبی را دوچندان نموده است. همچنین چون دستگه CNC  اتوماتیک است از خستگی کار کمتر نموده و نیز نیامند تمرکز زیاد کاربر نخواهد بود. فقط لازم است ابزارهای اولیه را خوب بشناسیم و برنامه اولیه را به درستی به دستگاه بدهیم و همچنین نظارت بر روند کار داشته باشیم.

انواع دستگاه CNC چوب

برای اینکه ورقه‌های چوب و امدیاف مطابق طرح و مدلی که به دستگاهCNC  چوب می‌دهیم شکل بگیرد لازم است انواع مختلف این دستگاه و کارایی هریک را بهتر بدانیم:

CNC صفحه چوب و ام دی اف: که به صورت افقی است و قالبا برای برش سطوح صاف و یا ایجاد منحنی بر روی چوب استفاده می شود.

منبت: که جهت حکاکی و طراحی منبت بر روی چوب نیاز است از این مدل استفاده شود.

سوراخ زن: که قالبا جهت سوراخ نمودن دربها، دسته‌های کمد و کابینت و از این دست سازه‌ها کاربرد دارد و حتما باید همراه با مته مخصوص به خود همراه باشد.

انواع دستگاه CNC چوب

بیشتر بخوانید: خدمات اصلاح قالب

CNC  شیار زن چوب که توسط برنامه ای که نرم افزار به او می‌دهد هرگونه شیار مورد نظر را بر روی چوب پیاده سازی می‌کند

CNC روتاری: در این دستگاه یک بعدزگرداننده نیز وجود دارد که امکان دوران 360 درجه را ایجاد می‌نماید و معمولا برای ساخت قطعاتی چوبی مانند پیکره تراشی، ستون‌های چوبی و پایه‌های مبلمان کاربرد بهتری دارد.

آشنایی با انواع  برش  cnc چوب

 از جمله انواع cnc چوب دونوع پرکاربرد آن با عنوان cvc سه محور و cnc چهار محور می‌باشد که در ادامه به معرفی هریک می‌پردازیم.

در دستگاه‌های سه محور CNC  قطعه‌ای که قرار است. کار روی آن پیاده شود ثابت مانده و ابزار برشی آن در امتداد سه محور از دستگاه چرخش انجام می‌دهد. مبنای برش دستگاه خدمات cnc سه محور چرخش یک ابزار برشی است که حرکت این برش در دو جهت محورx و محورY صورت می‌گیرد.

از CNC سه محور برای فرزکاری هایی که شیاردار هستند و یا برش‌هایی که لبه تیزی دارند و نیز انجام سوراخکاری بر روی سطح استفاده می‌شود . نکته اینکه حرکت ابزار برشی در دستگاه سه محور به سمت جلو و به سمت طرفین می‌باشد.

تا حدود زیادی همان فرایندی که در دستگاه CNC سه محور وجود دارد را در CNC چهار محور نیز خواهید دید. اما تفاوت اصلی این دو، در همان محور چهارم است که این دستگاه  برای برش روی کار در سه جهت x، Y، z حرکت می‌کند. در هنگام کار با دستگاه خدمات CNC چهار محور می‌توان حول محور x چرخش بیشتری تحت عنوان محور A انجام داد.

نحوه عملکرد دستگاه cnc چوب

برای اینکه از خدمات  CNC چوب  کاملتر بهره ببریم لازم است اطلاعات کافی در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه را بدانیم. کسانی که قرار است متصدی انجام کار با آن دستگاه باشند ضروری است که حتما  اصول اولیه کار با کامپیوتر را وارد باشند.

نحوه عملکرد دستگاه cnc چوب

علاوه بر کار بر سیستم کامپیوتر باید مهارت کافی جهت برش کاری بر روی چوب را بدانند در واقع کار با دستگاه  CNC  چوب تلفیقی از هر دو یعنی کار با کامپیوتر و کار با چوب است. دستگاه سیانسی چوب عمدتا  شامل دو بخش نرم افزاری و مکانیکی است.

 یکی از قطعات مهم این وسیله اسپیندل یا همان محور دوّار می باشد که وظیفه چرخش حول محوری که از نرم افزار دستور می‌گیرد را دارد. کلیه چرخش های قسمت مکانیکی CNC توسط برنامه‌ای که نرم افزار کامپیوتر به او می‌دهد صورت می‌گیرد. لازم است همچنین جهت اجرای نقشه روی چوب دو نرم افزار جدا را بر سیستم خود نصب نمائید. نرم افزار اول مربوط به طراحی به کمک نقشه و نرم افزار دوم در خصوص ساخت و اجرای کار به کمک سیستم کامپیوتر می‌باشد.

منبتکاری روی چوب توسط cnc

منبتکاری هنری فاخر و چشم نواز است که نمی‌توان زیبایی‌های آن را نادیده گرفت. انواع کارهای چوبی که با هنر منبت کاری در خانه‌ها و مکان‌های مختلف هنرنمایی می‌کند. تبدیل به تولیدی مورد استقبال گردیده است. دستگاه cnc چوب در این حرفه نیز ورود نموده و خدمات cnc  چوب را ارائه داشته است.

منبتکاری با دستگاهcnc  در مواردی همچون:

ساخت منبت بر روی قطعات چوبی دسته های مبلمان و طرح ریزی بر سِت تختخواب و میز پایتختی،

ساخت تابلوهای منبتکاری شده از جنس چوب،

ساختن وسایل چوبی متعدد مانند درب‌های چوبی، کمدها و دراورها  با طرح منبتکاری،

و هزاران طرح ریز و درشت که می‌توان با کمک دستگاه سیانسی چوب آن‌ها را تولید نمود.

بیشتر بخوانید: دلایل محبوبیت دستگاه فرز cnc

منبتکاری روی چوب توسط cnc

ارزش بالایی که خدماتcnc  چوب از خود به جای می‌گذارد به تولید کننده کمک می‌کند. تا قطعات یکسانی از منبتکاری را بدون ذره ای اختلاف بسازد. منبتکاری به کمک دستگاه سی ان سی تمامی ابعاد و ظرافت کار را دقیقا مانند الگوی داده شده به دستگاه تحویل می‌دهد. و این دستگاه توانسته درصد خطای حاصل از نقص در منبتکاری را بخصوص در لوازمی که باید ست و شبیه به هم باشند به صفر برساند.

به مطالعه خود ادامه دهید: روش های تعمیر دستگاه cnc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *